26 березня, 08:30
Пішли на хитрість? Як Nvidia та уряд США позбавляють Китай шансів створити свій ChatGPT
Хайп навколо ChatGPT тільки набирає обертів. І особливо цікавий вигляд у цьому випадку матиме протистояння між США та Китаєм у розвитку нових систем штучного інтелекту.
Враховуючи ескалацію торговельно-економічного протистояння між двома найпотужнішими світовими економіками, американські компанії вже здобули перевагу у розвитку сучасних платформ на основі ШІ.
Такою можливістю скористалися як мінімум Microsoft, Google і Facebook (Meta). Про плани створити аналог ChatGPT заявляв навіть Ілон Маск.
Новим етапом технологічного протистояння між США та Китаєм може стати боротьба за доступ до найсучаснішого апаратного забезпечення для створення ШІ-систем.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Більшість передових розробок у цьому сегменті належить саме американським компаніям. Тому нещодавно менеджери Nvidia мусили піти на хитрість, щоб зберегти нагоду відправляти свою продукцію до Китаю.
Що сталося з Nvidia?
«США наступили на дихальний шланг китайського ШІ. Хитрий, але витончений спосіб не дати Китаю наздогнати. „Далі самі!“ — сказав полякам Сусанін, згідно з відомою жартівливою примовкою. Приблизно той самий сенс позавчорашнього оголошення компанії Nvidia про нову версію свого чипа H100 для експорту до Китаю. Тепер на чипі H800 працюватимуть найбільші проекти Китаю в галузі ШІ, які ведуть компанії Alibaba, Baidu і Tencent», — написав днями в Facebook колишній топ-менеджер IBM Сергій Карелов.
Йдеться про постачання компанією Nvidia базових чипів для ШІ-систем нового покоління для китайських підприємств.
Згідно з чинним експортним обмеженням, розробники Nvidia мали зменшити продуктивність своїх процесорів, які продають у Китай.
За словами Карелова, таким чином влада США намагається вибити китайські компанії з конкурентної боротьби в галузі ШІ, але водночас він залишає найбільших розробників ШІ Піднебесної прив’язаними до американського обладнання.
Насамперед це стосується нового чипа H800, продуктивність якого навмисне скоротили до показників аналогічних процесорів попереднього покоління. У Nvidia також скоротили пропускну спроможність передачі даних для чипів, які експортуватимуться до Китаю.
«Для молодих стартапів, багато з яких зараз створюють великі мовні моделі та „застрибують“ у революцію генеративного ШІ, вони можуть розраховувати на те, що Alibaba, Tencent і Baidu отримають чудові хмарні можливості з ШІ Nvidia», — коментував ситуацію керівник Nvidia Дженсен Хуанг.
Такий хід пов’язаний із торішнім рішенням влади США запровадити експортні обмеження, спрямовані на стримування розвитку китайських компаній у сферах напівпровідників і штучного інтелекту.
Американці пояснили обмеження інтересами національної безпеки. За їхніми словами, це дасть можливість завадити китайським компаніям впроваджувати нові технології та модернізувати існуючі системи озброєння Національно-визвольної армії Китаю.
Таким чином сьогодні Nvidia планує продавати в Китай свої старі чипи під виглядом процесорів нового покоління.
ШІ — нова криптовалюта для Nvidia
Як уже писав NV, наприкінці 2022-го відеокарти Nvidia помітно впали в ціні на тлі новин про відмову від майнінгу всередині криптовалютної мережі Ethereum.
Однак популярна мовна модель ChatGPT та інші подібні системи знову підвищили попит на продукцію Nvidia.
Річ у тім, що для будь-яких застосунків для створення тексту/зображень/відео на основі ШІ потрібні графічні процесори (GPU), програмовані вентильні матриці (FPGA) та спеціалізовані інтегральні схеми (ASIC), призначені для ШІ.
«Мікросхеми загального призначення, як-от центральні процесори (ЦП), також можуть використовуватися для деяких простіших завдань ШІ, але такі мікросхеми стають все менш і менш корисними в міру розвитку ШІ», — пояснює науковий співробітник Джорджтаунського центру безпеки та нових технологій (CSET) Саїф М. Хан.
Nvidia — один з лідерів ринку в цьому сегменті, і її ШІ-чипи з архітектурою Hopper H100 і Ampere A100 мають багато переваг у порівнянні з продукцією конкурентів.
Раніше аналітики фінансового конгломерату Citigroup підрахували, що різкий стрибок популярності ChatGPT може збільшити загальну суму продажів Nvidia від $3 млрд до $11 млрд вже в найближчому році. У Bank of America також вважають, що Nvidia сьогодні є ключовою компанією, яка забезпечує зростання використання генеративного ШІ.
Директор з інвестицій SPEAR Invest Івана Делевська каже, що успішні випадки впровадження ChatGPT у різних сферах стимулюватимуть розробку технічних інструментів з більшою обчислювальною потужністю і, отже, призведуть до чергового буму у виробництві мікросхем.
«Люди побачать, наскільки популярною стала ця платформа, і зрозуміють, що подібні речі матимуть велике значення. Це може означати дедалі більший інтерес до цього сегменту, що призведе до збільшення інвестицій з боку всіх видів компаній, які бажають надолужити втрачене», — заявила Делевська.
Тим часом, завдяки успіху ChatGPT статки засновника Nvidia Дженсена Хуанга збільшився на кілька мільярдів доларів. Крім Nvidia, вгору поповзли й акції багатьох китайських компаній, пов’язаних з ШІ, зокрема Beijing Deep Glint Technology Co., Hanwang Technology Co. та інші.