Масштабне оновлення криптовалюти Ethereum: турбота про екологію призвела до цензури?
IT-індустрія16 вересня 2022, 20:00
Довгоочікуване оновлення Ethereum The Merge відбулося. Тепер блокчейн однойменної криптовалюти та платіжної системи змінив алгоритм консенсусу Proof-of-Work (PoW) на Proof-of-Stake (PoS).
Це означає, що з 15 вересня 2022 року підтримку функціонування мережі виконують не майнери, а стейкери (валідатори).
Раніше виконання всіх транзакцій усередині додатків на основі Ethereum забезпечували складні й енерговитратні комп’ютерні обчислення (майнінг). А відтепер відповідатимуть за роботу мережі та прийматимуть рішення про її розвиток будуть стейкери — користувачі, які «здають в оренду» певну кількість токенів ETH.
Оновлення має знизити енерговитратність мережі та підвищити її пропускну спроможність. Деякі експерти вже назвали The Merge «третьою великою подією в промисловості після появи біткоїну й Ethereum».
При цьому фахівці побоювалися, що масштабні зміни можуть знизити рівень децентралізації мережі та негативно позначитися на її розвитку.
НВ розібрався, що сталося у першу добу після активації The Merge.
Передплатіть NV Преміум та читайте без обмежень
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
У чому суть оновлення?
Про перехід Ethereum на PoS говорили останні кілька років, але розробники тривалий час відкладали запуск нової мережі з різних причин.
Поряд із біткоїном, Ethereum був другою найбільшою криптовалютою, заснованою на алгоритмі консенсусу PoS. При цьому величезна кількість додатків, пов’язаних із цифровими активами, включно з децентралізованими фінансовими сервісами (DeFi), платформами незамінних токенів (NFT), метавсесвітом тощо, були засновані на блокчейні Ethereum.
Як уже писав НВ, у PoW-блокчейнах додавання нових блоків і підтвердження транзакцій відбувається за допомогою складних комп’ютерних обчислень, які фактично відповідають за будь-яке переведення цифрових активів.
Ці обчислення виконують майнери за допомогою свого обладнання, отримуючи за роботу винагороду у вигляді комісії від транзакцій або частки від нових монет у мережі (сьогодні видобуто 19,1 млн біткоїнів із максимально доступних в обігу 21 млн монет).
Зі зростанням кількості користувачів криптовалюти та розвитком мережі складність майнінгу постійно зростала. У зв’язку з цим з’явилися головні проблеми алгоритму PoW — висока енерговитратність майнінгу, зростання вартості комісій, тривалий час обробки транзакцій
Сьогодні для прибуткового майнінгу біткоїну потрібно використовувати винятково дороге та вузькоспеціалізоване обладнання, яке пожирає електроенергію у промислових масштабах.
За альтернативу 2012 року разом із криптовалютою PPCoin (PeerCoin) був представлений алгоритм PoS. Він передбачає перевірку та виконання транзакцій за рахунок використання головного ресурсу мережі — її нативного токена.
Головними валідаторами транзакцій усередині PoS-блокчейнів є не майнери, а стейкери — користувачі, які мають найбільшу кількість токенів певної криптовалюти. Ця схема дозволяє значно знизити кількість споживаної енергії, необхідну підтримки мережі, скоротити розмір комісій і навіть збільшити швидкість обробки транзакцій.
Водночас, PoS-системи є менш стійкими до атак у випадках, коли певні користувачі накопичують величезну кількість цифрових активів у своїх руках і призводять до централізації мережі.
Оновлений Ethereum має стати одним із ключових інструментів у новій ітерації інтернету на основі блокчейну (web3). Хоча деякі експерти вже помітили індикатори проблем, які може принести The Merge.
Ethereum перестане належати до спільноти?
Один із засновників платформи Ethereum Віталік Бутерін неодноразово говорив, що він незадоволений зростанням впливу крипто-китів — користувачів, які мають велику кількість монет і в деяких умовах можуть маніпулювати курсом.
Щоб уникнути цього, у новій PoS-мережі Ethereum 2.0 Бутерін пропонував підвищити комісії для учасників стейкінг-пулу, які контролюють понад 15% мережі.
«Спекулятивний суперечливий висновок: ми маємо узаконити піднесення цін провідними гравцям стейкінг-пулів. Наприклад, якщо хтось контролює > 15% пула — слід підвищувати комісію доти, доки контрольний рівень не опуститься нижче за 15%», — писав співзасновник Ethereum у травні 2022-го.
Станом на сьогодні, щоби стати валідатором Ethereum, потрібно «здати» в стейкінг-пул як мінімум 32 монети ETH (близько $47 тис. за актуальним курсом).
Попри це, представники блокчейн-аналітичної компанії Merkle Science заявили, що перехід на PoS може зробити мережу вразливішою щодо державного втручання та цензурування думки широкого співтовариства.
Зокрема, колишній аналітик ФБР та провідний дослідник Merkle Science Кобі Морґан уважає, що завищений поріг входження для валідаторів оновленої мережі Ethereum може призвести до «об'єднання вузлів валідатора з більшими криптофірмами, такими як Binance, Coinbase і Kraken».
Згідно з нещодавнім звітом аналітичної блокчейн-платформи Nansen, 64% монет ETH у стейкінгу PoS належать лише п’ятьом організаціям. «Ці великі організації можуть зазнавати примх урядів у всьому світі, і коли вузли валідації ідентифікують санкціоновані адреси, вони можуть скоротити винагороду, а потім зрештою відімкнутися від системи», — пояснив Морган.
Таким чином, оновлення The Merge ризикує позбавити Ethereum базових принципів функціонування криптовалюти, таких, як захищеність користувачів, децентралізований контроль мережі
Контроль та екологія
Після активації The Merge криптоаналітична платформа Santiment також підтвердила, що дві Ethereum-адреси контролюють близько 45,18% усіх вузлів PoS-мережі.
Потенційно це може означати, що за перевірку блоків, обробку транзакцій і зберігання даних на новому PoS-блокчейні Ethereum відповідає вкрай обмежене коло користувачів.
Віталік Бутерін та інші розробники Ethereum, як правило, спростовують подібні твердження, і, судячи з їхніх даних, стейкінг-пул Ethereum зберігає «високий рівень децентралізації».
Судячи з даних у відкритих джерелах, у першу добу після активації оновлення, частку з 8,5 млн (приблизно $12,4 млрд) монет ETH у загальному стейкінг-пулі на 13,4 млн ETH контролювали лише п’ять організацій.
Водночас, упровадження The Merge, схоже, допомогло виконати головне завдання зниження енергоінтенсивності мережі: у звіті Crypto Carbon Ratings Institute ідеться, що PoS-блокчейн Ethereum скоротив енергоспоживання і вуглецевий слід приблизно на 99,99%.
У звіті зазначено, що загальне споживання електроенергії Ethereum зараз становить лише 2600 мегават-годин на рік порівняно з 23 мільйонами мегават-годин до активації The Merge. Судячи з цих даних, передбачувані щорічні викиди вуглекислого газу від функціонування мережі Ethereum повинні знизитися від 11 млрд тонн до трохи менше 870 млн грн.
Глава Crypto Carbon Ratings Institute Улі Галлерсдорфер заявив, що «зелені зусилля» Ethereum тепер перебувають на одному рівні з іншими енергозберігальними мережами блокчейнів, які починалися з Proof-of-Stake.
А що з PoW-форком?
Під час одного з останніх етапів оновлення Ethereum незначна частина спільноти майнерів і користувачів мережі заявила про підтримку «форку», який збереже модель Proof-of-Work.
«Форк» означає використання кодової бази оригінального проєкту для іншої платформи зі зміненими або, навпаки, збереженими характеристиками.
Експерти аналітичної компанії CoinShares негативно сприйняли перспективи потенційного форку Ethereum для збереження PoW-платформи. «Частина майнерів заявила про підтримку форку ефіру, який не перейде на Proof-of-Stake, а залишиться на Proof-of-Work. З технічного погляду, цей форк не вплине на поточну версію Ethereum, тобто на оновлену мережу ETH2», — говорили вони.
Проте представники найбільшої криптобіржі у світі Binance заявили про підтримку будь-яких потенційних токенів форку Ethereum. Один із таких токенів — ETHW — з’явився у лістингу деяких криптобірж.
За даними Сoinmarketcap, монета ETHW з’явилася восьмого вересня і відразу торгувалася на рівні понад $130. Станом на 17:00 у п’ятницю 16 вересня курс ETHW упав рівно в 10 разів — до $13.
У цей момент Ethereum торгують по $1462, хоча останні кілька днів спостерігається загальне просідання ринку.
Станом на сьогодні з упевненістю можна говорити лише про одне: в оновленого PoS Ethereum очевидно більше шансів досягти успіху, ніж у мережі, що зберегла алгоритм PoW. Директор з інвестицій криптовалютної компанії Arcane Assets Ерік Волл заявив, що зараз майнери ETHW не можуть підтримувати мережу, ураховуючи поточну вартість токена.
За його словами, у системі «недостатньо винагород навіть для оплати рахунків за електроенергію».