12 листопада 2022, 09:25
Історія на наших очах. У NASA нарешті визначилися з датою запуску Місячної місії — ось чого нам варто очікувати
Дисклеймер: оригінал статті було написано 8 серпня; статтю доповнено й оновлено 11 листопада.
«Ми йдемо, як і прийшли, і як дасть Бог, повернемося — з миром і надією для всього людства», — сказав американський астронавт Юджин Сернан, покидаючи Місяць у 1972 році.
Він досі є останньою людиною, яка ходила поверхнею супутника Землі.
У межах місії Артеміда американці розраховують знову висадитися на Місяці у 2025 році та облаштувати місячну орбітальну станцію у 2027 році. Її будуть використовувати для вивчення Місяця, а в майбутньому як місце для пересадки астронавтів, які летять на Марс.
Це перспектива не такого вже й далекого, але майбутнього. Просто зараз інженери NASA активно займаються першою фазою Артеміди — місії, в межах якої заплановано безпілотний політ космічного корабля Оріон на американській ракеті-носія Space Launch System (SLS).
Потім буде перший політ ракети з екіпажем — місію Артеміду-2 попередньо заплановано на 2023 рік. Космічний корабель облетить Місяць і повернеться на Землю. А вже 2025 року має відбутися перший політ із висадкою на Місяць — астронавти проведуть там тиждень, перш ніж повернутися додому.
Спочатку запуск місії Артеміда-1 планували на 2018 рік. Потім було шість переносів — і ось нарешті в NASA підтвердили нову дату. Саму висадку людей на Місяць уже перенесли на 2025 рік.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
Артеміду, зважаючи на її складність, постійно гальмують різні затримки, з’ясування, фінансові та технічні проблеми, що виникають як до, так і безпосередньо під час випробувань.
Але тепер у NASA нарешті визначилися з датою запуску першої фази місії — 29 серпня. Щоправда, безпосередньо перед запуском є ще кілька етапів, кожен з яких може спровокувати нове перенесення, а тому ці кілька тижнів пройдуть для інженерів і всієї наукової спільноти у тяжкому очікуванні з надією, що нова дата не буде потрібна.
Ось, чого варто очікувати від зворотного відліку до зворотного відліку.
Артеміда-1 вже готова
NASA вже провела остаточну перевірку капсули Оріон. Усередині Оріона розмістили корисний науковий вантаж, серед яких три спеціальні манекени з вбудованими датчиками. Вони допоможуть оцінити складність польоту для людей.
Наразі команда Артеміди-1 виконуватиме всілякі перевірки ракети SLS — систем зв’язку, контролю управління, інженерні випробування тощо. У NASA вже проводили подібні перевірки, однак тепер кульмінацією всіх процесів буде старт. Звичайно ж, якщо все пройде добре.
Спочатку NASA планувало старт місії на 29 серпня, а запасні дати для запуску були 2-го і 5-го вересня. У підсумку агентству довелося переносити місію на інші дати — у ракети виникли проблеми з системою стравлювання на одному з двигунів, через що виник витік рідкого водню під час заправки.
Після цього старти постійно відкладали з різних причин, зокрема через ураган Іен, що обрушився на Флориду наприкінці вересня.
Нова дата запуску — 16 листопада о 8:04 за Києвом, хоча спочатку NASA планувало запустити ракети двома днями раніше. Причина — шторм Ніколь, який насувається на Флориду, де розташований стартовий майданчик 39B космічного центру імені Кеннеді. Резервна дата — 19 листопада, а надалі агентство триматиме зв’язок із космічними силами США для подальших можливостей запуску.
Між цими днями розташування Землі щодо Місяця та Сонця буде непридатним для запуску космічного корабля — Orion, оснащений сонячними панелями, відірвавшись від ракети-носія, опиниться в тіні Землі та не зможе підтримувати живлення.
Перша місія Артеміди продемонструє можливості як Orion, так і ракети SLS. Цей політ прокладе шлях до майбутніх місячних місій, зокрема висадку першої жінки та першу кольорову людину на поверхні Місяця. За допомогою Артеміди-1 NASA готує ґрунт для дослідження людиною далекого космосу", — пишуть у NASA.
Декілька шляхів на Місяць
У Китаї також працюють над Місячною місією, програму якої там затвердили ще на початку 2000-х. Спочатку Китай запустив орбітальні апарати Чан’е-1 і Чан’е-2, потім там створили і відправили на Місяць два місяцеходи в рамках місій Чан’е-3 і Чан’е-4. А місія Чан’е-5 увінчалася тим, що на Землю повернулися місячні зразки та виявила на Місяці воду, паралельно встановивши на супутнику Землі китайський прапор.
Поки що китайський уряд не уточнює дату висадки тайконавтів на Місяці. Проте такі плани там точно є, підтвердивши їх на початку 2022 року.
Поспішати зі своєю місією з висадки Китай не планує — зараз Китайське національне космічне управління працює над вивченням місячних полюсів за допомогою зондів, а також створює автоматичні космічні апарати, які шукатимуть воду на південному полюсі Місяця.
Саме там вчені підтвердили існування водяного льоду. Дослідники сподіваються, що ця вода врешті допоможе нам заснувати та розвивати місячну колонію — про такі плани вже заявляли і в Китаї, і в США.
Паралельно Китай у співпраці з Росією працює над проектом Міжнародної наукової місячної станції, який реалізувати раніше планували в 2031—2035 роках. Поки що невідомо, чи ця станція буде розміщуватися на поверхні Місяця або на її орбіті.
Керівник NASA Білл Нельсон неодноразово заявляв, що NASA знадобиться збільшене фінансування. «Китайська космічна програма, мабуть, здатна висаджувати тайконавтів набагато раніше, ніж очікувалося. Ми стикаємося з дуже агресивною та якісною космічною програмою Китаю», — говорив він.
Якщо Китай не зробить жодних сюрпризів, США стане першою країною, чий громадянин вирушить на Місяць після більш ніж півстолітньої паузи.