Три вбивчі проблеми блокчейну. Блог Костянтина Ценцури

21 квітня 2018, 11:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Попри часте згадування в одному контексті, блокчейн та криптовалюта не є тотожними поняттями. Якщо терміну «криптовалюта» можна дати загальний набір характеристик, то блокчейн - куди більш широке поняття, різне в кожному окремо взятому випадку. Але і у нього є свої недоліки. Які - розбираємо на прикладі блокчейну Біткоін.

«Блокчейн для Біткоін - те ж саме, що і інтернет для імейл. Велика електронна система, завдяки якій ви можете створювати додатки. Валюта - це лише один з них» - Саллі Девіс, репортер відділу технологій Financial Times.

Відео дня

Близько 10 років тому, досі невідомим програмістом (або програмістами), в мережі була оприлюднена технологія блокчейн (з англ. вlock - блок, сhain - ланцюг), завдяки якій функціонує найпопулярніша нині криптовалюта - Біткоін. Говорячи суперуспрощено, нехай мене вибачать скурпульозні криптоексперти, блокчейн Біткоін - це велика книга-реєстр, яка зберігає інформацію про всі фінансові операції у цій криптовалюті. Кожен користувач може перевірити цифрові дані всіх транзакцій, що робить блокчейн абсолютно прозорою і доступною технологією (звичайно, якщо ми говоримо про публічний блокчейн, яким, власне, і є блокчейн Біткоін та ряду інших криптовалют). Це свого роду громадський банк, у якому всі мають доступ до документації та беруть участь в обробці кожної грошової операції без будь-яких посередників.

В кінці 2017-го керівник інвестиційної компанії True Link Financial Кай Стінчкомб опублікував статтю, в якій жорстко пройшовся по всіх недоліках блокчейн, зазначивши, що «після декількох років невпинних спроб та мільярдних інвестицій, ніхто так і не придумав застосування блокчейну - не рахуючи валютних спекуляцій та нелегальних грошових операцій». Цей матеріал викликав резонанс як у вузьких, так і в широких гік-спільнотах та знову підняв питання про ефективність технології.

Що ж не прийнято говорити вголос про інноваційну цифровий системі, яку використовує Біткоін?

По-перше, швидкість та ефективність грошових операцій. Те, що пропонує блокчейн Біткоін, - Visa, Mastercard та PayPal вже сьогодні роблять в рази швидше. Час обробки транзакцій Біткоін в середньому складає від 20 хвилин до однієї години. Процес перевірки кожного блоку в ланцюзі для підтвердження надійності грошового переказу, змушує користувачів чекати та сподіватися, що з їх монетами все в порядку.

Чи зможе блокчейн Біткоін в майбутньому обслуговувати велику кількість користувачів залежить від того, наскільки система буде вдосконалена. Поки ж ця технологія обробляє до 10 транзакцій в секунду, коли Visa за цей же час справляється з числом в 600 тисяч транзакцій.

Крім цього, перекази в блокчейні Біткоін є незворотними та не мають підтверджень. Якщо за секунду після транзакції в PayPal, Visa або MasterCard ми звикли отримувати імейл або SMS-повідомлення про успішність операції та поточний баланс, то тут потрібно буде судорожно оновлювати свій гаманець протягом 10-20 хвилин, щоб перевірить чи дійсно пішли/прийшли гроші.

По-друге: відстеження транзакцій користувачів на публічному блокчейні. У відкритому блокчейні Біткоін пропонують зробити доступною історію грошових переказів кожного користувача. Ідея досить демократична, але, якщо ми говоримо про впровадження цієї технології на масовому рівні, наскільки це буде доречним? Враховуючи, що криптовалютами будуть користуватися не тільки фізичні особи, а й великі компанії, - чи захочуть їх власники ділитися тим, коли і на що вони витрачали свої гроші? Знову потрібні доопрацювання.

По-третє: зростання цифрового обсягу блокчейну. Про цей мінус технології говорив не тільки Кай Стінчкомб, а й експерт Лабораторії Касперського Олексій Маланов у своїй статті «Шість міфів про блокчейн та Біткоін, або чому це не така вже й ефективна технологія».

Для того, щоб самостійно користуватися технологією, а не довіряти серверам часто банкротуючих бірж та їх криптогаманцям, - користувачі змушені зберігати на своїх комп'ютерах дані усіх транзакцій. У Біткоін ці дані займають вже більше 150 гігабайт, причому основний стрибок відбувся в останні два роки, коли кількість грошових операцій в цій криптовалюті стрімко збільшилася.

Враховуючи вищесказане, не варто забувати і про позитивні приклади впровадження блокчейну - смарт-контракти, ф'ючерси та інші децентралізовані платформи. Залишивши в спокої Біткоін, варто визнати, що, в цілому, технологія блокчейн - дійсно інноваційне впровадження, за допомогою якого вже функціонують спрощені та вдосконалені бази даних і нові просунуті комп'ютерні системи. Але, чи зможе технологія замінити сучасні банківські системи та контролювати складні економічні процеси - питання лише можливостей її розвитку та потреб людини.

Автор колонки - Костянтин Ценцура, журналіст НВ Техно.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X