Голлівуд відпочиває. Як і коли NASA планує спуститись на астероїд

16 грудня 2019, 22:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

NASA визначилося з місцем посадки апарату Osiris-REx на астероїді Бенну. Майданчиком був обраний кратер Nightingale. Що далі?

Спостерігати і фотографувати космічні тіла — планети і їх супутники, астероїди, комети, — чудово. Але ще цікавіше було б «помацати їх руками». Хоча б в лабораторії. Для цього, правда, треба вирушити подалі, зібрати зразки ґрунту і доставити їх на Землю. Ось в цьому і полягає головне завдання Osiris-REx — космічного апарата, створеного НАСА для дослідження астероїда Бенну.

Відео дня

Хто такий Osiris-REx?

Для початку, давайте розберемося, що Osiris собою являє. Назва апарату має відношення до єгипетської міфології. Ну, якоюсь мірою. Бенну — це міфічна птиця, душа бога Ра. Осіріс — цар загробного світу. Але у випадку з космічним апаратом, все дещо складніше. Насправді Osiris — це абревіатура, де О — Origins, Si — Spectral Interpretation, Ri — Resource Identification, S — Security, а REx — це Regolith Explorer.

Osiris-REx апарат не найменший, довжиною 6,2, шириною— 2,43, висотою в 3 метри. За габаритами ето приблизно, як, ну нехай буде Tesla Cybertrack, тільки вище. Уявіть, що Cybertrack летить навздогін за Tesla Roadster. Якщо складно з Cybertrack, то можна уявити маршртку Богдан.

Оснащений апарат по повній програмі. По-перше, роботизованою рукою TAGSAM (розшифровується як Touch-and-Go Sample Arm Mechanism). На відео нижче видно, як вона буде працювати.

Саме з її допомогою він, спустившись на поверхню, візьме зразки грунту. Всього планується привезти на Землю від 60 г до 2 кг реголіту.

Реголіт — це специфічний тип ґрунту, досить пухкий. Коли говорять про реголіт, то найчастіше мають на увазі поверхню Місяця. Проте, реголіт є на поверхні небесних тіл, які не мають атмосфери, наприклад, на Меркурії, Фобосі і Деймосі  (супутники Марса) або ось на астероїдах.

Крім «руки» Osiris оснастили іншими всілякими інструментами. Наприклад, спектрометр OTES (OSIRIS-REx Thermal Emission Spectrometer) досліджує вміст мінералів і визначить температуру астероїда. Інфрачервоний спектрометр OVIRS може бути використаний для визначення наявності води або органічних сполук. завдяки OLA (OSIRIS-REx Laser Altimeter) вчені створили 3D карту Бенну, що допомогло їм визначити найкраще місце для його посадки.

Місія на сім років

Місія Osiris-REx стартувала 3 роки тому, 8 вересня, 2016 року, коли ракета Атлас 5 вивела апарат на орбіту. Через рік за допомогою гравітаційного маневру він вирушив до своєї головної мети — Бенну.

Причин вибрати Бенну у вчених було чимало. По-перше, це... зручно. На відміну від більшості астероїдів розташованих в поясі між Марсом і Юпітером, орбіта Бенну розміщується недалеко від орбіти Землі і іноді навіть її перетинає. Згідно з розрахунками, в 2135 році астероїд буде ближче до Землі, ніж Місяць.

А в проміжку між 2175-2195 — виявиться зовсім поруч. Не те що б вчені вважали, що Бенну в нас вріжеться, але дані, отримані Osiris-REx зможуть використовувати нащадки для того, щоб розібратися з потенційно небезпечними для нашої планети об'єктами.

Бенну дуже старий астероїд, що при цьому непогано зберігся. Деякі tuj фрагменти всередині нього можуть бути навіть старше, ніж наша Сонячна система. Така собі капсула часу з історією в 4,5 мільярда років.

Крім того, дослідження Бенну допоможе вивчити інші астероїди, зрозуміти, як бути з корисними копалинами і їх потенційним видобуванням. Або, скажімо, проаналізувати роль астероїдів у появі життя на планеті.

Більше про причини полетіти до Бенну можете прочитати тут.

Osiris дістався до Бенну на початку минулої зими, подолавши за два роки майже 2 мільярди кілометрів. Ще рік він кружляв над поверхнею, поступово знижуючись і даючи можливість вченим на Землі уточнити інформацію про масу об'єкта, швидкість його обертання і вибрати можливі місця для посадки і забору грунту.

Це виявилося не так просто. Спочатку вчені розраховували, що поверхня Бенну досить гладка. Однак, отримавши дані від Osiris зрозуміли, що з висновками поспішили — поверхня виявилася груба, що складається з нерівних каменів. Були в карпатських Горганах? Ну ось, певною мірою схоже.

Крім того, Osiris зафіксував викид частинок з поверхні астероїда. «Одне з найбільш непередбачуваних відкриттів у моїй науковій кар'єрі, — говорив тоді Данте Лоретта, головний дослідник в програмі Osiris-REx. — А нерівна поверхня суперечить усім нашим прогнозам».

NASA
Фото: NASA

Проте, місце для посадки вибрати було необхідно. Вчені визначили 4 основних варіанти, давши їм імена... птахів.

Так з'явилися майданчики Соловей, Скопа, Зимородок і Пісочник (виявляється, бувають такі птахи). 12 грудня з'ясувалося, що переміг Соловей — це кратер близько 70 метрів в поперечнику, розташований в північній півкулі астероїда. Його-то в NASA і позначили хрестиком.

NASA
Фото: NASA

Незважаючи на достатню ширину, придатна для забору ґрунту частина майданчика всього 16 метрів у діаметрі. Тому націлюватися Бенну доведеться дуже ретельно.

Відбудеться це аж в серпні наступного року. Назад на Землю Osiris вирушить у 2021, а додому повинен прилетіти у вересні 2023 року.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X