Чи захочуть майнери криптовалют легалізуватися. Блог Оксани Кобзар

19 березня 2018, 08:00

Все йде до оподаткування криптобізнесу. Та власне цього ніхто і не приховує. Офіційно заявлена мета – вивести майнінг з тіні і поповнити бюджет.

Поява майтингу криптовалют у класифікаторі видів економічної діяльності (КВЕД) допоможе детінізації за умови, якщо майнери захочуть платити податки в Україні. Головне, щоб цей КВЕД, наприклад, не опинився згодом у переліку видів діяльності, заборонених для платників єдиного податку. Або візьмуть, приміром, оголосять "криптонадра" власністю народу України і ліцензії на видобування корисної криптовалюти будуть видавати.

Відео дня

Що дасть КВЕД? Стане зрозуміліше, як реєстраційну картку заповнювати для цього виду діяльності. Особливо це важливо для ФОПів – платників єдиного податку. Під КВЕД можна вести облік, списувати витрати, і тільки теоретично платити податки.

Але цього мало. Припустимо майнер отримав дохід у біткоінах. Що це таке в контексті оподаткування? Версії є різні. Депутати декларують його як рухоме майно, юристи хотіли б бачити його інвестиційним або нематеріальним активом, хтось говорить про валюту. По факту в нашій правовій реальності криптовалют, нібито, не існує.

Начаклував ти, наприклад, з електронів, нулів і одиничок собі біткоін як рухоме майно. Припустимо, його треба поставити на баланс. Незрозуміло, за якою вартістю. Саме по собі це майно об’єктом оподаткування не є. Податок ти сплачуватимеш вже тоді, коли отримаєш дохід від продажу. Є законопроект №7183, який "висить" у Верховній Раді (ВРУ) з кінця минулого року, в якому отримана в результаті майнінгу криптовалюта, як винагорода майнера, названа вже об’єктом оподаткування. Тільки як оцінювати базу оподаткування – не зрозуміло.

Якщо не розібратися зі статусом "крипти", то хоч з КВЕДом, хоч без КВЕДу незбагненно, як оподатковувати ПДВ операції з продажу видобутого добра. Якщо це майно, тоді буде ПДВ. Що писати в такому випадку в податкову накладну. І ще купа питань, пов’язаних із ідентифікацією власників гаманців, місцем отримання доходу і так далі.

Не думаю, що КВЕД на майнінг з’явився, щоби включити його до класифікатору податкових пільг. Хоча інші законопроекти 7183-1 і 7246 якраз передбачають податкові пільги для цього виду діяльності.

Ще КВЕД стосується безпосередньо питання тарифу на електроенергію. І хтозна, як підійде до цього регулятор – встановить для цього виду діяльності підвищені тарифи чи навпаки, пільгові. До речі, інший законопроект 7183-1, який лежить у ВРУ, передбачає якраз пільгові тарифи.

Із КВЕДом можна сміливо включати майнінг до планів перевірок, присвоювати їм критерії ризиків. Держстат теж зрадіє, що можна ще одну екселівську табличку на сайт завантажити про обсяг криптовидобувної галузі. А Мінфін зможе підрахувати, скільки наступного року можна скосити податків з цієї родючої ниви.

Звичайно, дуже приємно, що з’явиться професія майнера. Може, колись здійсниться мрія майнерів - включать їх КВЕД до "гарячої" сітки і вони стануть пільговими пенсіонерами.

А от теза про легалізацію трохи напружує. Майнінг ніколи не був забороненою діяльністю, це ж не вирощування марихуани. Виходить так, що уряд каже, що вони хочуть зменшити силовий тиск на бізнес. А насправді самі сприяють цьому тиску, коли говорять про "легалізацію". За їх логікою все, що відбувалося до появи КВЕД, було нелегальним. Не знаю, як наявність КВЕДу може зменшити силовий тиск – статей у кримінальному кодексі для ухвали про обшук аж ніяк не поменшає.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

КВЕД – вдалий привід похайпувати в міністерських кабінетах і фейсбуках на тему сприяння криптобізнесу. А для криптоспільноти – привід вдихнути. Але видихати ще рано. А краще – самим активно втрутитися в написання урядом правил роботи для критпобізнесу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X