Чи є майбутнє у ICO? Блог Андрія Тонколітка

2 березня 2018, 15:58

Складно уявити собі людину, у якої є інтернет, і яка ніколи не чула про ICO. У 2017 році цей спосіб залучення інвестицій став рекордсменом за швидкістю і обсягами зібраних сум, а також за кількістю курйозних, а іноді й відверто шахрайських ситуацій.

Подібно дволикому Януса, ICO одним показує привітне обличчя ефективного інвестиційного інструмента з величезними прибутками, іншим – гримасу глузування з обдурених надій.

Відео дня

Чого очікувати інвесторам? Які перспективи у ICO? І, головне, як підходити до нього з правильного боку, щоб фіксувати прибутки, а не збитки?

Молочні ріки, кисільні береги: зняти пінку і не посковзнутися

ICO використовували для залучення коштів в стартапи і раніше, але саме в 2017 році стався справжній бум. Причому випуском і продажем токенів зайнялися не тільки розробники блокчейн-проектів, але також представники банківських структур, власники інтернет-магазинів, і навіть порноресурсів. І стати інвестором вподобаного стартапу міг практично будь-який бажаючий.

І тут я бачу підступ. Так, дійсно, кожен може дізнатися дату запуску нового ICO, вивчити проект і, навіть не маючи великого капіталу, купити токени того чи іншого стартапу. Це створює дуже привабливе відчуття причетності до світу великих грошей. Але правда в тому, що вкладення в ICO виправдовують себе далеко не завжди.

Але саме ця невелика частина прибуткових проектів розбурхує уми інвесторів. Це свєрідне маленьке, але дуже смачне "яблучко", потрапивши в яке можна отримати рекордні прибутки в сотні та навіть тисячі відсотків.

Як потрапити в яблучко?

Багато хто помилково вважає, що в основі успішного інвестування лежить вдалий збіг обставин. Але це не так. За всіма історіями успіху криється не стільки удача, скільки ретельний аналіз і системний підхід. Принцип лотереї теж може спрацювати, але це буде постріл з гармати по горобцях, причому в ролі снаряда – ваш капітал. Ви точно згодні на такий ризик?

У мене в фонді Crypto Art аналітикою і вибором потенційно привабливих активів займається ціла команда. Вони перебирають сотні проектів на місяць, застосовуючи до них 15 різних критеріїв, щоб знайти для портфеля найбільш перспективні та надійні, і таких – лічені одиниці. Зате вони приносять прибуток.

Так, в жовтні 2017 року в поле зору наших аналітиків потрапили токени, які випустила китайська біржа Kucoin.

Чому вона нас зацікавила? Kucoin пропонує компаніям, які проводять ICO, дуже вигідні умови розміщення токенів. Ми вирішили, що це залучить на Kucoin цікаві проекти, за ними підтягнуться інвестори. А туди, де є інвестори, прийдуть і інші стартапи.

Kucoin пройшла нашу 15-ступінчасту фільтрацію, і ми включили токени в портфель, на той момент – за ціною близько 0,8 $. А через певний час наші прогнози виправдалися, біржа набула популярності і її маркери подорожчали. Продавши їх по 18 $, ми зафіксували прибуток майже у 2000%.

Це один з тих самих прикладів, дивлячись на які багато хто думає, що ICO – це золоте дно. Але за кожним таким успіхом стоять багато годин ретельної аналітичної роботи. Саме такий підхід допомагає потрапляти в той самий невеликий відсоток прибуткових ICO.

Хто ллє воду на млин скептиків?

Зараз в ICO занадто багато проектів, які зібрали на продажі токенів певні, і найчастіше досить великі суми, а потім або зникли, або просто не отримали розвитку. Ім'я їм легіон. Тут і сумнозвісний Razormind, творці якого привласнили 10 млн інвесторських доларів, і Fantasy Market, який зібрав більше $4 млн і не дав власникам токенів нічого, крім розчарування. І багато-багато інших.

Подібні приклади підігрівають думку скептиків, які тільки й чекають, коли "бульбашка лусне". Але я вважаю, що справа не в буульбашці, а в тому, що ICO – це дуже молодий і поки ще недостатньо регульований інструмент. Тому, на цей момент, тут є як величезний ринковий і інвестиційний потенціал, так і великий простір для непрофесіоналів і шахраїв.

Яке майбутнє чекає цей ринок – думки розходяться. Деякі експерти не вірять у майбутнє ICO, як, наприклад, відомий криптоаналітик Тон Вейс, з яким я недавно обговорював це питання. Його не випадково називають біткоін-максималістом, оскільки він вважає цю криптовалюту єдиним "чесним" продуктом криптоекономіки.

Однак я, як інвестор, вважаю, що ICO надає хороші можливості для отримання прибутків. І ця думка підтверджується досвідом і результатами як мого фонду, так і приватної інвестиційної практики.

Що робити, щоб стало ще краще?

Звичайно, за 2017 рік у криптотовариства накопичилося чимало претензій до ICO. Інвестиції завжди були пов'язані з ризиком, але тут ці ризики часом здаються позамежними.

Нещодавно я відвідав "Blockchain Economic Forum" в Сінгапурі, де було озвучено чимало висловлювань про необхідність введення нового підходу до ICO.

Зокрема, говорили, що до 98% проведених ICO токенізовані штучно. У більшості випадків токени можна було з успіхом замінити біткойном або фіатною валютою, наприклад, доларом США. Ще один важливий момент – надмірність зібраних на ICO сум: деяким проектам для розвитку треба лише 5-10% від залучених коштів.

Упевнений, що перетворення не змусять себе чекати. Інвестори вже почали висувати суворіші вимоги до проектів, що виходять на ICO, перевіряючи, чи виправдане введення токена.

Також стала очевидною необхідність законодавчого регулювання ICO і взагалі кріптовалютного обігу. Власники цифрових активів вже дуже втомилися від безпорадності перед шахрайськими діями і все частіше піднімають питання про визначення правового статусу криптовалюти.

Так, регулювання – це складний процес, в якому належить знайти баланс між захистом інтересів учасників криптовалютного ринку і неправомірним контролем та присвоєнням приватних коштів. Маю велику надію, що ця рівновага буде досягнута, і ринок криптовалюти стане більш безпечним.

Висновки

Я вважаю, що властивий 2017 року великий відсоток "мертвонароджених" проектів – це не характеристика ринку, а прикмета часу, природний стан для стадії становлення. Так, зараз, з точки зору інвестиційної привабливості, ICO – це область підвищеного ризику. Але ретельна аналітика дозволяє отримувати прибуток і в умовах, що склалися.

Є всі підстави прогнозувати стабілізацію сегмента. По-перше, спільнота набуло достатнього досвіду, і тепер для ініціації продажу токенів буде недостатньо просто красиво описати проект розумними словами. Потенційні інвестори вже зараз хочуть бачити чіткий план освоєння зібраних коштів і етапи реалізації проекту. По-друге, назріла необхідність і вже навіть з'являються інструменти правового регулювання взаємовідносин на криптовалютному ринку.

Все це означає, що виходити на ICO стане складніше, і робити це будуть тільки професійні команди. А з цього випливає, що загальне число ICO-стартапів знизиться, але збільшиться відсоток благонадійних і прибуткових проектів

Я вважаю, що в підсумку ICO вийде на новий, більш професійний рівень. Як з точки зору розвитку криптоіндустрії, так і з позиції інвестування.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X