Чому світ молиться на слово блокчейн. Блог Сергія Калініна

27 жовтня 2017, 20:16
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Бізнес намагається адаптувати революційну технологію у своїх операціях. Криптовалюти з неймовірною швидкістю відвойовують місце під сонцем у традиційних фінансових активів

Світ венчурного капіталу незворотньо змінюється під натиском ICO. Але, щоб зробити перший крок у світі блокчейн-технологій, потрібно зробити перший крок в напрямку їхнього розуміння.

Відео дня

Технологія "блокчейн" – дослівно "ланцюг із блоків" – народилася у 2008 році (що показово, під час фондової кризи і величезних проблем у фінансовій галузі) разом з біткойном, як спосіб його поширення. Автором вважається анонімна особа на ім'я Сатоші Накамото. Моя особиста думка, що це, звичайно, не одна людина, а група програмістів, причому вельми кваліфікованих. Що ще раз наштовхує на думку, що насправді за цим явищем стояли серйозні люди з технологічних бізнесів. Для цифрової економіки життєво важливо було мати цифрові гроші. Доказів цьому немає, але я гадаю саме так.

Ідеєю, яка стояла за появою технології, якщо прибрати конспірологічні теорії, було знайти захищений спосіб передавати цінність (value). Не гроші, тому що гроші – це вже похідне від цінності. Щоб будь-яка людина, яка не має можливості (або бажання) користуватися традиційною фінансовою системою, могла передати без обмежень іншій людині що-небудь, що має цінність для них обох.

Блокчейн – це розподілена мережа або децентралізована (тобто без головного вузла, на відміну від серверної технології) база даних, яка підтримує всі зміни свого стану на всіх комп'ютерах мережі. Всі записи повинні бути верифіковані усіма користувачами мережі, що мають повний ланцюжок блоків. Всі записи в мережі, тобто "транзакції", збираються в групу транзакцій. І це вже і є "блок". Коли блок, наприклад, в 1 мегабайт (як у біткойні на сьогоднішній момент) заповнений, "майнер" (користувач, який підтримує існування мережі та виконує процес обчислення блоків), який верифікував усі транзакції в блоці, отримує за це нагороду. Це і є "майнінг". Що вища потужність комп'ютерів у майнера (хешрейт), то більша ймовірність, що він першим зможе верифікувати всі операції в блоці, тобто сам блок. Вхідні дані обробляються комп'ютером, і з'являється "хеш" – вихідні дані. І саме тут застосовується принцип криптографії, що є базовим в існуванні блокчейну. Процес валідації кожного блоку за допомогою математичного доказу отримав назву "proof of work" (PoW). Попередній виконаний блок з'єднується з новим, і, таким чином, щоб змінити дані транзакції, потрібно змінити весь ланцюжок аж до початкового блоку (genesis block).

Наріжним принципом технології блокчейн можна вважати те, що у відкритих мережах жодна людина або організація не мають одноосібного контролю. Колосальною перевагою протоколу є те, що ви не повинні і не зобов'язані довіряти іншій особі для здійснення транзакції (trustless enviroment). Тільки криптоалгоритм (їх кілька) відповідає за безпеку існування транзакції. У деяких блокчейнах, таких як Monero, вся інформація знаходиться у зашифрованому вигляді. В блокчейні біткойн і лайткойн, наприклад, у відкритому доступі знаходяться адреси учасників транзакцій, сума переказу та валідуючі комп'ютери (ноди).

Деякі з ключових принципів блокчейну:

1. Розподілена база (distributed ledger). Немає одного сервера. Всі комп'ютери з'єднуються у випадковому порядку один з одним безпосередньо, як у технології P2P.

2. Прозорість та анонімність одночасно (transparency and anonymity). Ви можете бачити транзакцію, історію, суму на гаманці, але не знаєте, хто власник гаманця. Блокчейн відповідає за виконання транзакції та її запис у блок усіма комп'ютерами мережі.

3. Консенсус (consensus). Всі комп'ютери (або певний відсоток) в мережі повинні визнати транзакції і блок як валідні, тобто шляхом консенсусу прийняти її як вірну. Інакше блок не буде визнаний дійсним і не стане в ланцюжок. Саме так відбуваються "хард-форки" і з'являються нові мережі, які не згодні з основним ланцюгом.

4. Подвійна трата (double spend). Як будь-який цифровий актив або файл, коли ви його відправляєте, початково має дві копії – та, яка залишається у вас, і та, яку отримує другий користувач. У разі передачі цінності таке неприпустимо. Інакше користувач отримає не цифровий еквівалент 10 доларів, які ви йому відправили, а їхню копію, оскільки первинна сума (хеш) залишилася в нього. Блокчейн вирішує цю проблему, і ви можете бути впевнені, що, відправивши суму, у вас стане на 10 доларів менше, а у вашого контрагента – на 10 доларів більше. Саме так.

5. Незмінюваність (immutable, irreversibility). Теоретично неможливо змінити записи в блоках, тому що для цього доведеться змінити весь ланцюжок. Хоча з появою квантових комп'ютерів це стане не настільки очевидно. На момент написання статті в блокчейні біткойнів існувало вже 489 950 блоків.

Не варто плутати блокчейн і криптовалюти, зокрема, біткойн. Це як ставити на шальки терезів Інтернет та e-mail. Останній – це інструмент для роботи в першому, але без Інтернету електронна пошта неможлива у сьогоднішньому вигляді. Так і в технології блокчейн – криптовалюта використовує блокчейн, але сама технологія виходить далеко за межі передачі вартості.

Ця технологія докорінно змінить громадські, комерційні та соціальні інститути. З'явився інструмент, який шляхом виконання коду може гарантувати зобов'язання без використання посередників або окремих проміжних ланок, які можуть бути скомпрометовані. Реєстри документів, медичні записи, контроль виконання, кадастри, майнові права, гроші – все може бути оцифровано і переведено на блокчейн. Ця база даних буде найбезпечнішою і найстійкішою з усіх можливих. Тому що для її зміни потрібно програмний консенсус усіх ланок ланцюжка. На даний момент з технологічної точки зору це не видається можливим. Люди в усьому світі, особливо в країнах, що розвиваються, з використанням блокчейна можуть отримати можливість передавати один одному цінність і вартість. Для цього потрібен буде тільки смартфон і електронний гаманець. Це докорінно змінить хід розвитку цивілізації. Блокчейн є технологією, яку за своїми масштабами можна порівняти з появою мережі Інтернет.

Однак, сам блокчейн буде непотрібним без інструментів використання його масштабних переваг. Про це і поговоримо в наступних матеріалах.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X