Конкурент людини. Археологи знайшли череп примата, який жив одночасно з предками людей
Австралійські дослідники говорять, що виявили в Південній Африці череп віком два млн років, який належав самцеві виду Paranthropus robustus.
Цей вид називають «двоюрідним братом» Homo erectus — виду, який вважається прямим предком сучасної людини.
Ці два види жили приблизно в один і той же час, але Paranthropus robustus вимер раніше. Дослідницька група назвала знахідку захоплюючою.
«Велика частина літопису скам’янілостей — це всього лише окремі зуби тут і там, тому отримати щось подібне дуже рідко, дуже вдало», — сказала доктор Анджеліна Ліс.
У 2018 році дослідники з Центру Мельбурну університету Ла Троб знайшли фрагменти черепа на археологічному ділянці Дрімолен на північ від Йоганнесбурга. Він був виявлений всього в декількох метрах від місця, де в 2015 році був виявлений череп дитини того ж віку Homo erectus. Потім археологи провели кілька років, збираючи по шматочках і аналізуючи скам’янілості. Їх результати були опубліковані 10 листопада в журналі Nature.
Один з авторів роботи Джессі Мартін сказав, що робота зі шматками скам’янілостей була схожа на роботу з «мокрим картоном», додавши, що він використовував пластикові соломинки, щоб прибрати останні сліди бруду.
За словами Мартіна, відкриття черепа є рідкісним прикладом «»мікроеволюції" людського походження.
Paranthropus robustus мав великі зуби і маленький мозок, на відміну від Homo erectus, у якого був великий мозок і маленькі зуби. Вважається, що в раціон перших входили в основному жорсткі рослини, такі як бульби і кора.
Вчені сказали, що, можливо, більш вологе середовище, викликане зміною клімату, зменшило доступну для них їжу. Тим часом Homo erectus з їх меншими зубами з більшою ймовірністю їв і рослини, і м’ясо.
«Ці два абсолютно різних види … являють собою еволюційні експерименти», — сказала доктор Ліс.
Раніше НВ писав, що антропологи зуміли датувати час життя останніх Homo erectus — предків людини, які першими покинули Африку і розселилися по світу. Судячи з усього, Homo erectus не перетинався з сучасними нам людьми, тобто видом Homo Sapiens.
Цей вид ранньої людини існував протягом майже 2 мільйонів років і поширився далеко по всій Африці і Азії. Але вчені не могли визначити, коли останній з них вимер. Зусилля по визначенню точного віку скам’янілостей Яви мало чим допомогли, оскільки це давало широкий вибір варіантів: їх час смерті було десь між 550 000 і 27 000 років тому.
У новій роботі вчені пішли шляхом датування оточуючих річкових відкладень, а не самих скам’янілостей. Антропологи змогли визначити набагато більш конкретний віковий діапазон для цих черепів. Результати показали, що особини H. erectus загинули масово в період між: 117 000 і 108 000 років тому. Це означає, що кістки є останнє відоме поява H. erectus в археологічних відкладеннях.
«Наше дослідження показує, що Homo erectus не прожив досить довго, щоб взаємодіяти з сучасними людьми на Яві», — сказав Рассел Кьочон, співавтор нового дослідження.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.