Довели котиків. Ягуари Амазонки навчилися місяцями жити на верхівках дерев
Ягуари (Panthera onca) пристосувалися проводити більшу частину свого часу на деревах протягом декількох місяців щороку в басейні річки Амазонки.
Дані для нового дослідження були зібрані в заповіднику сталого розвитку Мамірауа в штаті Амазонас. Ця область повністю складається з заплавних лісів, які називаються Варзеї або варзейські ліси.
Цей регіон протягом 3−4 місяців щороку затоплює вода, середня глибина якої становить понад 10 м. На перший погляд варзеї заповідника Мамірауа здаються невідповідним середовищем для ягуарів. Середні і великі наземні ссавці, які є основною здобиччю ягуарів в більшості випадків, відсутні або дуже рідкісні на Мамірауа, а наземні види, що мешкають в цій системі, змушені вести деревний спосіб життя або щорічно мігрувати в період повені.
Однак, записи з фотопасток вказують на високу щільність ягуарів на досліджуваній території в період, коли варзеї ще не затоплюються. Таким чином, ці хижаки нікуди не мігрують під час повені, а перебираються на верхівки дерев.
«Така поведінка унікальна, тому що ми знаємо, що ягуари вміють плавати і при цьому ягуари можуть лазити по деревах. Що нас здивувало, так це те, що ягуари можуть залишатися і вижити на вершинах дерев протягом цього часу», — говорить Еміліано Рамальо з Інституту сталого розвитку Мамірауа в бразильському штаті Амазонас.
Рамальо і його колеги ще в 2010 році позначили вагітну самку ягуара з Мамірауа GPS-трекером. Аналіз зібраних даних показав, що вона провела в варзейських лісах цілий рік, не залишаючи їх на час паводку.
У місяці, коли вода була високою, хижачка жила в кронах дерев, час від часу перепливала між ними і полювала на лінивців, мавп і мурахоїдів. Самка явно не відчувала труднощів з їжею і за час паводку успішно відлучила дитинчат від грудей.
Протягом наступних шести років Рамальо з співавторами позначили чотирьох самців і чотирьох самок ягуарів з Мамірауа GPS-передавачами і відстежували переміщення кожної тварини протягом року. Всупереч очікуванням біологів, всі вісім особин залишилися в варзейських лісах на час паводку.
Ймовірно, висока щільність лінивців і мавп забезпечують тваринам можливість весь рік залишатися в затоплюваних лісах. Крім того, у ягуарів в варзейських лісах відносно невелика вага, яка допомагає тваринам утримуватися в деревних кронах.
Раніше НВ писав, що вчені з Університету штату Вашингтон опублікували відео з Гватемали, на якому ягуар вбив оцелота під час водопою. Зазвичай ці хижаки не нападають один на одного.
У березні 2019 го в біосферному резерваті майя в Гватемалі фотопастки зняли дуже рідкісні кадри, на яких ягуар вбиває оцелота під час водопою. Нещодавно екологи з США виявили ці кадри і опублікували їх в мережі.
Вчені пов’язують цей напад з кліматичними змінами і нестачею ресурсів, яка змушує хижаків пити воду в місцях, де вони можуть стати жертвою більших хижаків.
«Хоча напади хижака на хижака є рідкісними, ці випадки можуть почастішати в зв’язку з оспорюваними водними ресурсами. Люди рідко думають про тропічні системи як про посушливі, але в багатьох частинах світу тропічні дощі є досить сезонними, і очікується, що зі зміною клімату деякі з цих тропічних екосистем стануть ще більш сезонними», — говорить доцент Університету штату Вашингтон Деніел Торнтон.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.