Історичний детектив. Вчені з’ясували, хто винен в пандемії віспи в Середньовічній Європі

24 липня 2020, 22:02

Вчені виявили штами віспи в зубах скелетів вікінгів, вперше довівши, що смертельна хвороба мучить людство як мінімум 1400 років.

Ця хвороба поширювалася від людини до людини через інфекційні крапельки, вбивала близько третини хворих. Близько 300 млн людей померли від неї тільки в 20 столітті, перш ніж він віспа була офіційно ліквідована в 1980 році завдяки глобальним зусиллям по вакцинації.

Відео дня

Тепер міжнародна команда вчених секвенувала геноми недавно виявлених штамів вірусу після того, як він був витягнутий з зубів скелетів вікінгів з різних регіонів в північній Європі.

«Ми виявили нові штами віспи в зубах скелетів вікінгів і виявили, що їх генетична структура відрізняється від сучасного вірусу віспи, знищеного в 20-му столітті. Ми вже знали, що вікінги переміщаються Європою і за її межами, і тепер ми знаємо, що у них була віспа. Люди, які подорожували по всьому світу, швидко поширили Covid-19, і, ймовірно, вікінги поширювали віспу. У той час вони подорожували кораблями, а не літаком», — пояснив автор дослідження, професор Еске Віллерсльов з коледжу Святого Іоанна в Кембріджському університеті.

Віспа була ліквідована в більшій частині Європи і Сполучених Штатів до початку 20-го століття, але залишалася в Африці, Азії і Південній Америці. Всесвітня організація охорони здоров’я в 1967 році запустила програму ліквідації, яка включала в себе кампанії з відстеження контактів і масової комунікації - все методи громадської охорони здоров’я, які країни використовували для боротьби з сьогоднішньої пандемією коронавірусу. Але саме глобальне впровадження вакцини дозволило вченим зупинити віспу.

Історики вважають, що віспа, можливо, існувала з 10 000 до н.е., але до сих пір не було ніяких наукових доказів того, що вірус був присутній до 17-го століття. Невідомо, як він вперше заразив людей, але, як і Covid-19, він імовірно походить від тварин.

Професор Мартін Сікора з Центру геогенетики Копенгагенського університету, сказав: «Терміни появи віспи завжди були неясними, але завдяки послідовності найбільш раннього з відомих штамів вірусу-вбивці, ми вперше довели, що віспа існувала в епоху вікінгів».

«Хоча ми не знаємо напевно, чи були ці штами віспи смертельними і стали причиною смерті вікінгів, яких ми відібрали, вони, безумовно, померли з віспою в їх кровотоці, щоб ми змогли виявити її 1400 років тому. Також дуже ймовірно, що епідемії були раніше, але вчені ще не виявили ДНК свідоцтва», — відзначають автори роботи.

Команда дослідників виявила віспу в 11 місцях поховань епохи вікінгів в Данії, Норвегії, Росії та Великобританії. Вони також знайшли його в безлічі людських останків з Еланду, острови біля східного узбережжя Швеції з довгою історією торгівлі. Команда змогла відновити майже повні геноми вірусу натуральної віспи для чотирьох зразків.

«Рання версія віспи була генетично ближчі до вірусів віспи тварин, таким як верблюжа віспа і татерапокс, на яку хворіють піщанки. Вона не зовсім нагадує сучасну віспу, це показує, що вірус розвинувся. Ми не знаємо, як хвороба виявлялася в епоху вікінгів, можливо, вона відрізнялася від сучасного штаму, який убив і скалічив сотні мільйонів», — сказав доктор Лассе Віннер, вірусолог з Центру геогенетікі Фонду Лундбека.

Раніше вважалося, що хрестоносці принесли вірус віспи в Європу, але такі теорії, ймовірно, треба поставити під сумнів.

«Хоча письмові описи хвороб часто неоднозначні, наші висновки підштовхують до того, що потрібно перенести дату підтвердження існування віспи назад на тисячу років», — підкреслили автори роботи.

Раніше НВ розповідав про інших пандемії, які вразили Європу. Наприклад, в різні періоди Середньовіччя і більш пізнього періоду кілька хвиль чуми забрали в Європі та інших країнах світу сотні мільйонів життів, за що хвороба отримала ім'я «чорної смерті».

Епідемія чуми, яка почалася в роки правління візантійського імператора Юстиніана I в 6 столітті нашої ери вбила більше 25 млн людей. Заражені щури на єгипетських торгових кораблях принесли захворювання в Константинополь, а вже звідти воно поширилося на Європу, Центральну і Південну Азію, Аравію і Північну Африку.

Протягом наступних двох століть хвороба періодично спалахувала в вигляді окремих епідемій.

А з 1346 по 1353 роки бушувала пандемія чуми в Європі, Азії та Північній Африці. З Китаю і Індії з торговими караванами хвороба потрапила в Європу. Інфекція, спричинена зоонозною бактерією Yersinia pestis, яка присутня в організмах ссавців та бліх, вбила від третини до половини всього населення світу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X