Вчені з'ясували, де можна знайти сліди марсіанського життя

19 липня 2018, 07:05

Невеликий струмок в затоці Сент-Освальда на південному узбережжі Англії підказав ученим, де шукати докази стародавнього життя на Марсі у вигляді жирних кислот.

Виявилося, що такі кислоти зберігаються в багатому залізом мінералі, який називається гетитом, повідомляє Astrobiology Magazine.

Дослідники з Імперського коледжу Лондона вивчали кислотний потік, що стікає в бухту Сент-Освальда. Вважається, що кислотність цього потоку подібна до води, яка текла на ранньому Марсі понад три мільярди років тому.

Відео дня

Потік тече по піщаних пластам, які відносяться до крейдяного періоду. У цю далеку епоху лісові пожежі осаджували деревне вугілля в піски. Бактерії могли жити на деревному вугіллі, використовуючи сульфат для його розкладання і отримання заліза-сульфідного мінералу, відомого як пірит. Вода в потоці окисляє пірит, утворюючи слабку сірчану кислоту, яка дає воді її кислотність, в той час як різні мінерали осідають на дно річки. З таких мінералів утворюється і гетит.

У сухих умовах, наприклад, на Марсі, гетит зневоднюється і перетворюється на мінерал, який називається гематитом. Саме він дає Марсу червонуватий колір. Гетит і гематит раніше були виявлені на Марсі в значних кількостях.

Дослідники Імперського коледжу Джонатан Тан, Джеймс Льюїс і Марк Сефтон виявили, що гетит в руслі потоку містив безліч добре збережених жирних кислот. Виходячи з цього і припускаючи, що древній Марс мав мікробну біомасу, дослідники вважають, що на Червоній планеті може бути не менш 28,6 млрд кілограмів жирних кислот в багатих залізом каменях.

"Якщо там було життя, перш ніж вода висохла, її залишки повинні були зберегтися в марсіанському камені. Однак нам ще належить знайти переконливі сліди органічної матерії, які служили б ознакою зниклого життя на Червоній планеті", - говорить Марк Сефтон, який є професором органічної геохімії та керівником Департаменту науки і техніки Імперського коледжу Лондона.

Складність полягає в знаходженні марсіанських жирних кислот, якщо вони існують. Набір інструментів для аналізу зразків на Марсі на роботі NASA Curiosity містить дев'ять закритих ємностей, кожна з яких заповнена сумішшю хімічних речовин. Дві ємності заповнені гідроксидом тетраметиламонію і метанолом, за допомогою якого можуть бути виявлені жирні кислоти. Жодна з двох ємностей ще не використовувалася.

"У нас є тільки дві спроби експерименту. Команда розглядає всі варіанти, в тому числі багатий глиною шар, розташований поруч з хребтом Віри Рубін, який був ключовою метою аналізу з моменту початку місії", - говорить Дженніфер Ейгенброд з Центру космічних польотів Годдарда. На думку Сефтона і його колег, вибір правильного зразка має вирішальне значення.

Раніше НВ повідомляло, що марсіанський апарат Opportunity залишається безмовним, оскільки на планеті продовжує бушувати гігантська пилова буря. Сонячна батарея Opportunity не змогла перезарядитися і увійшла в сплячий режим.

Opportunity тепер, швидше за все, працює в режимі малої потужності, "в якій ровер прокидається, перевіряє свою потужність і, якщо вона занадто мала, знову повертається спати", сказав Рей Арвідсон з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі. Арвідсон є заступником головного дослідника марсіанської місії NASA.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X