Вчені з США встановили рекорд в області термоядерного синтезу

18 жовтня 2016, 18:01
В останні дні роботи реактора в Массачусетсі фізикам вдалося добитися самого високого тиску плазми за всю історію спостережень

Фізики Массачусетського технологічного інституту встановили світовий рекорд тиску плазми, досягнутого на установці типу токамак. На саміті Міжнародного агентства з атомної енергії Японії на цьому тижні, дослідники, що займаються реактором Alcator C-Mod MIT оголосили, що їх машина згенерувала найвищий тиск плазми за всю історію спостережень. Щоправда, сталося це в останній день роботи реактора, пише Gizmodo.

Відео дня

Експериментаторам вперше вдалося домогтися тиску більше двох атмосфер. Це на 16% більше, ніж попередній рекорд, поставлений у 2005 році. Температура в массачусетському експерименті піднялася до 35 мільйонів градусів Цельсія. Реакція тривала 2 секунди.

"Ми цілеспрямовано збільшували параметри роботи в кінці, щоб побачити, чи ми можемо перевищити значення, яке ми досягали в минулому", - говорить Мартін Гринвальд, заступник директора Plasma Science MIT.

Термоядерна реакція, суть якої полягає у виділенні енергії при об'єднанні атомів, виділяє величезну кількість енергії — в мільйони разів більше, ніж згоряння вугілля. Але при цьому ніяких радіоактивних відходів немає.

Головною проблемою термоядерної реакції є потреба у високих температурах. Для звичайної ядерної реакції потрібно нагрівання вихідних елементів лише до кількох сотень градусів Цельсія. Для термоядерної — потрібно відтворення умов, які існують всередині зірок. Іншими словами, мова йде про мільйони градусів Цельсія.

Додамо, що лабораторія Alcator C-Mod при Массачусетському технологічному інституті працювала понад 20 років. Рішення про її закриття було прийнято в 2014-му: Конгрес США підтримав фінансування установки в 2015-му з умовою її закриття через рік. Сьогодні в США залишається лише одна потужна діюча установка для дослідження термоядерного синтезу — DIII-D, що знаходиться у веденні оборонного підрядника General Atomics в Сан-Дієго.

Мартін Гринвальд розповідає, що зараз його університет шукає приватних інвесторів і сподівається на приватне фінансування для надання імпульсу нової лінії досліджень в області недорогих, компактних термоядерних реакторів.

Раніше НВ повідомляло, що китайські фізики з Інституту фізики в Хефей (провінція Янсі), здійснили реакцію, яка дозволила зробити плазму з водню при температурі 49,9 млн. градусів Цельсія і утримувати її протягом вражаючих 102 секунд.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X