Вчені з'ясували механізм передачі стресу від покоління до покоління

21 жовтня 2015, 12:38
Біологам з Університету Пенсільванії вдалося відтворити механізм успадкування реакцій на стрес у мишей і показати, які молекули відповідають за його передачу від покоління до покоління, пише N+1 з посиланням на журнал Proceedings of the National Academy of Sciences  

Дослідники відзначають, що і раніше була відома можливість передачі у тварин деяких успадкованих поведінкових особливостей, насамперед реакції на стрес.

Вченим відомо, що якщо гризунів вирощувати в умовах хронічного стресу (переселяти їх з клітки в клітку або давати їм постійно відчувати запах хижака), то реакція на аналогічний стрес у їх нащадків буде зниженою.

Відео дня

Однак, зараз вдалося показати, що таке успадкування стресу супроводжується накопиченням декількох видів мікроРНК у спермі тварин.

Nota bene. МікроРНК - це рід коротких некодуючих нуклеїнових кислот, які можуть приєднуватися до матричних РНК (тим, які зчитуються з генів і виступають як своєрідне робоче креслення для синтезу білка) і блокувати їх роботу.

Вченим вже відома чимала кількість генів, регуляція активності яких проводиться саме за таким механізмом, проте, сама наявність мікроРНК в спермі самців, яких піддавали стресу, можна трактувати як його переносників, і що саме вони викликають зміну поведінки нащадків.

Однак, це могло б виявитися просто випадковістю. Але в нових наукових дослідженнях вдалося показати причинно-наслідковий зв'язок між цими явищами.

Так, біологи імітували передачу стресу за допомогою ін'єкцій мікроРНК в запліднену яйцеклітину самки, а в якості порівняння виступили яйцеклітини, які ін'єктували простим розчином солей. У результаті виявилося, що введення чистих препаратів всього дев'яти знайдених мікроРНК точно відтворює фенотип нащадків самців, які піддавалися стресу.

Читайте також у розділі Наука:

У таких нащадків мишей спостерігалися ті ж самі відхилення в реакції на стрес, що і у нащадків, які були запліднені природним шляхом,- молоді гризуни ставали менш чутливі до подразників.

Крім того, зміни поведінки супроводжуються змінами в активності генів в клітинах мозку, насамперед у тій його сфері, яка пов'язує нервову і гуморальний системи (гіпоталамус-гіпофіз-наднирники).

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X