Вчені з'ясували, чому оперення птахів ніколи не сивіє

22 грудня 2015, 06:36
Головна особливість пташиого пір'я полягає в їх будові: комірчаста структура з маленькими повітряними вкрапленнями дозволяє пернатим завжди зберігати незмінним їхній колір

На відміну від ссавців, у яких за пігментацію шкіри, волосся і нігтів відповідають меланоціти і кератиноціти, забарвлення у птахів формується за іншим принципом - незалежно від барвників і пігментів, які мають особливість з часом втрачати колір. Тому птахи не сивіє при настанні старості, свідчать дані дослідження, опубліковані в журналі Scientific Reports, передає Дзеркало тижня.

Відео дня

Загальним для всіх вищих хребетних в освіті зовнішньої оболонки є фибриллярный білок кератин. Саме з кератину складається луска кісткових риб, амфібій, рептилій; панцир, текстура рогів, голок вовни, кігтів, шкіри, волосся, нігтів - у ссавців. Пір'я птахів складаються з губчастої кератину - того ж матеріалу, з якого складаються волосся і нігті у людини. Птахи здатні контролювати розміри отворів в губчасту структуру, змінювати їх і, відповідно, змінювати довжину хвилі світла, що відбивається від пера, це і визначає забарвлення птиці. Таким чином, використовуваний птахами природний механізм не потребує барвниках і пігментах, які втрачають яскравість, тобто птахи не сивіють, як люди.

Приміром, якщо губчасті отвори мають досить великі розміри, то тоді перо відображає майже всі види хвиль видимого світла, що властиво для фізіології людського ока сприймати як білий колір. Якщо ж ці пори помітно менше, то тоді поверхня пера набуває інший колір в залежності від довжини хвилі. Дане відкриття може сприяти в майбутньому створення недорогих і екологічно безпечних кольорових покриттів і тканин, які завжди будуть зберігати свій колір.

Раніше вчені з'ясували, чому фотографії котиків можуть викликати агресію.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X