Вчені вперше зафіксували народження чорної діри

12 січня 2019, 09:09

Американські дослідники припустили, що їхні телескопи зафіксували точний момент, коли зірка зруйнувалася, щоб сформувати чорну діру або нейтронну зірку.

Таких висновків вчені дійшли після об'єднання кількох джерел зображення, зокрема жорстких рентгенівських променів і радіохвиль, повідомляє Science Daily .

17 червня 2018 року телескопи-близнюки ATLAS на Гаваях, виявили в сузір'ї Геркулеса дивно яскраву аномалію. Об'єкт, який назвали AT2018cow або "Коровою" (Cow), швидко спалахнув, а потім зник майже так само швидко.

Відео дня

Цей спалах, як зазначають вчені, стався в прилеглій галактиці CGCG 137-068, розташованій у сузір'ї Геркулеса на відстані 200 мільйонів світлових років від Землі. Він тривав приблизно три дні, причому його пікова яскравість була приблизно в десять разів вища, ніж у типових наднових.

Оцінюючи відстань до галактики CGCG 137-068, астрономи вважають, що це "прямо за рогом". "Двісті мільйонів світлових років для нас вже близько. Це найближчий тимчасовий об'єкт такого роду, який ми коли-небудь виявляли", - зазначають автори роботи.

"Після того, як об'єкт Cow був вперше виявлений, він одразу ж зацікавив астрономів. Ми думали, що це найновіша. Але те, що ми спостерігали, кинуло виклик нашим нинішнім уявленням про зоряну смерть", - говорить професор фізики і астрономії Раффаелла Маргутті з Північно-Західного університету в Еванстоні, яка очолювала дослідження.

Наприклад, аномалія була неприродно яскравою - в 10-100 разів яскравіша, ніж типова наднова. Вона також спалахнула і зникла набагато швидше, ніж інші відомі зоряні вибухи, з частинками, що летять зі швидкістю 30 000 кілометрів на секунду. Загалом протягом 16 днів об'єкт вже випромінював більшу частину своєї потужності. У всесвіті, де деякі явища існують мільйони і мільярди років, два тижні становлять одну мить.

"Ми відразу зрозуміли, що це джерело перейшло від неактивного стану до пікової світності всього за кілька днів. Цього було досить, щоб всіх схвилювати, тому що це було так незвично і, за астрономічними мірками, було дуже близько", - підкреслює Маргутті.

Як сподіваються астрофізики, наступні спостереження за AT2018cow і пошуки інших схожих спалахів допоможуть вченим уточнити те, яку роль наднові грали в "засіюванні" Всесвіту важкими елементами та іншими "цеглинками" Землі та інших планет.

Команда професора Маргутти включала, крім інших вчених, і студента першого курсу Даніеля Бретхауера.

"Отримання можливості зробити свій внесок у щось таке передове і міжнародне, як розуміння AT2018cow - це сюрреалістичний досвід. Допомогти світовим експертам з'ясувати, що таке AT2018cow навіть найменшим чином - це перевершило мої найсміливіші очікування на початку літа. Це я запам'ятаю на все життя", - сказав Бретхауер.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X