Вода на Марсі. Все, що потрібно знати про гучне відкриття європейських вчених

26 липня 2018, 06:40

Група європейських астрофізиків заявила, що на Марсі знайдено озеро з водою в рідкому стані. Що це означає і як змінить наше ставлення до Марса?

Озеро розміром близько 20 км в поперечнику розташоване біля південного полюса планети і приховане товстою крижаною шапкою, повідомляє BBC.

Раніше дослідники припускали, що на поверхні Марса може іноді ненадовго розливатися вода льодовиків, що тануть, (враховуючи низький тиск, вона повинна дуже швидко випаровуватися), однак вперше з'явилися підстави вважати, що на Червоній планеті існує і постійний рідкий водний резервуар.

Відео дня

"Це, ймовірно, не дуже велике озеро. За оцінками дослідницької групи, його глибина становить трохи більше одного метра. Це дійсно кваліфікує об'єкт як водойму. Озеро, а не якась тала вода, що заповнює якийсь простір між скелею і льодом, як це відбувається в деяких льодовиках на Землі ", - говорить професор Роберто Орозій з Італійського національного інституту астрофізики, який очолював дослідження.

Під цією крижаною шапкою розташоване озеро з рідкою водою, стверджують дослідники

Як було зроблено відкриття?

Орозо і його колеги використовували радар MARSIS на борту європейського орбітального зонда Mars Express. Вони обстежили 200-кілометрову область Південного плато (Planum Australe), щодо плоского і топографічно нічим не примітного регіону марсіанського південного полюса. На 29 знімках їм вдалося виявити область, де сигнал радара різко змінювався. Приблизно так аналог цього інструмента на Землі реагує на підлідні озера Гренландії й Антарктики.

Що означає вода на Марсі?

Щоб залишатися в рідкому стані в таких холодних умовах вода, ймовірно, повинна бути дуже солоною. Автори роботи підкреслюють, що характеристики озера повинні бути спочатку перевірені подальшими дослідженнями.

"Якщо результати, отримані європейськими астрофізиками, не будуть спростовані, це буде перший справжній доказ того, що на Марсі є вода", - констатує американський геофізик Кейсі Стууман, який не брав участі в дослідженні.

"Ми не стали ближче до того, щоб насправді виявити життя на Марсі. Але наш висновок дає нам можливість знайти місце на Марсі, де життя може бути. Це схоже на карту скарбів - за винятком того, що в цьому випадку у нас буде багато Х, що позначають скарби", - підкреслив учасник дослідження, доктор Маніш Патель з Відкритого університету.

Італійські вчені стверджують, що на Марсі є вода в рідкому стані/EPA

То на Марсі є життя чи ні?

Ми не можемо стверджувати, що на Марсі є життя. Але суть відкриття в іншому.

Поки не було ніяких свідчень існування на Марсі води в рідкому вигляді, можна було з упевненістю стверджувати, що на Марсі не може бути ніякого життя.

Тепер же можна припускати, що життя на Марсі може або, хоча б, могло існувати.

Детальний аналіз марсіанської поверхні дозволяє припустити, що раніше Марс був більш теплою планетою з великою кількістю води на поверхні. Про це вказують "ємності" від озер і річкові "коридори", що залишилися на поверхні. В останні роки вченим кілька разів вдавалося знаходити докази існування води в рідкому вигляді, наприклад, сліди невеликих патьоків води, але ніколи раніше не йшлося про водойми з рідкою водою.

Особливо хвилюючим є той факт, що дані з радарів, спрямованих на марсіанський південний полюс, дуже нагадують дані, які вчені отримували, вивчаючи озера з водою під льодовиками Антарктиди і Гренландії.

Тепер дослідники допускають, що в марсіанських озерах може існувати мікробне життя, подібне до того, що існує в схожих умовах на Землі.

Пошуки ознак життя в інших світах завжди пов'язані з пошуками води, констатує Скот Хаббард, професор астрофізики Стенфордського університету, колишній директор марсіанської програми NASA. "Нашою мантрою було "шукай воду", - говорить він. - І це відкриття є кульмінацією цієї філософії".

Колись на Марсі було багато водойм

Які практичні висновки можна зробити за підсумками відкриття марсіанського озера?

"Це може навіть стати поворотним моментом для амбітної нової місії на Марс, щоб просвердлити цей резервуар для води - як це було зроблено для субльодовикових озер в Антарктиді на Землі", - заявив доктор Метт Бальм з Відкритого університету, один з учасників дослідження.

І навіть якщо у воді немає життя в цей момент, отримані такою експедицією дані можуть бути просто безцінними. Адже, подібно до підземних озер на землі, марсіанське озеро може містити воду, що сформувалася 3,5 млрд років тому, коли Марс ще був планетою з іншим кліматом.

І подібно до того, як аналіз древніх зразків води і льоду на Землі дозволяє зрозуміти, як змінювався земний клімат, марсіанське озеро може стати ключем до розуміння того, що сталося з Марсом.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X