Стороннім вхід заборонено. Чотири фактори, які можуть поставити хрест на колонізації Марса

24 червня 2018, 09:03

Марсохід Сuriosity виявився заручником глобальної пилової бурі на Марсі. Чи зможе людина переносити такі умови?

За останні кілька років колонізація Марса стала ідеєю фікс у всьому світі. Заяви Ілона Маска, марсоходи NASA, голівудські фільми та сотні тисяч повідомлень у ЗМІ – все це вселяє нам надію, що проживання людини на Марсі, – реальна і скоро досяжна мета. Але чи дійсно космічний бог війни чекає нас з розпростертими обіймами?

Відео дня

Марсохід Сuriosity, який зараз зазнає лиха в пиловий бурі на поверхні Марса, може дати кілька порад з виживання там.

Пилові бурі на Марсі

Вчені поки мало досліджували погодні умови на цій планеті, але вже знають, що сьогоднішня пилова буря одна з найбільш глобальних упродовж останніх декількох років.

Марсіанська стихія триває вже більше ніж два тижні і підняла в атмосферу планети колосальну кількість червоного пилу, який знизив видимість і проникнення сонячного світла.

На відміну від піщаних бур на Землі, причиною підняття пилу в повітря на Марсі є не вітер, а сонячне світло. Через низький рівень гравітації та нещільну атмосферу, тепле повітря може піднімати пил з поверхні Марса на висоту до 20 кілометрів. І вже верхні повітряні потоки можуть розганяти цей пил до 25 метрів за секунду.

Але через те, що на Марсі практично відсутня щільна атмосфера та червоний пил набагато дрібніший, ніж земний пісок, навіть на такій швидкості ці бурі не приносять значної шкоди.

Головна проблема – тривалість такого шторму, адже у 2007-му він вирував приблизно чотири місяці, і досі невідомо, чому закінчився. Коли ж погода на Марсі починає заспокоюватися, – на поверхню осідає колосальна кількість червоного пилу, який може вивести з ладу оптичну техніку.

Так було з інфрачервоним датчиком попереднього марсохода Opportunity, який був змушений зупинити свою роботу під час бурі, оскільки мав сонячні батареї, а промені не проникали через шар пилу.

Сьогоднішньому марсіанському самоходу Curiosity це не загрожує, адже він має ядерне паливо та навіть у таких умовах може досліджувати зміни клімату і ґрунт на Марсі.

Експерти кажуть, що навіть найсильніші пилові бурі не є надзвичайною загрозою можливій ​​людській місії на Марсі. Та й фахівці з NASA вже можуть прогнозувати, в якому місці і в який час вони будуть, щоб вибрати найкраще місце посадки.

Дійсно, пилові бурі це взагалі не проблема, порівнянно з головними труднощами, які можуть очікувати перших людей на Марсі.

Крім надпотужного космічного корабля, який повинен буде постійно перевозити неймовірні кількості вантажу для облаштування хоч мінімальної людської місії, у космонавтів залишилося ще багато невирішених завдань.

Посадка на Марсі

Перші труднощі виникають ще до прибуття. Гравітація Марса майже втричі слабкіша від земної, а найщільніші шари атмосфери розташовані ближче до поверхні планети, що змушує космонавтів застосувати особливі методи посадки надважких об'єктів.

Співавтор дослідження приземлення людських об'єктів на Марс у NASA Річард Дейвіс каже, що технології приземлення з повітряними подушками, спуск з повітряного крана і парашути ефективні для посадки марсоходів та інших легких об'єктів, але не космічних кораблів.

Вчений пояснює, що, найімовірніше, для гальмування використовуватимуть зворотну тягу реактивних двигунів, як це робить SpaceX у своїх прискорювачах, що повертаються на Землю.

Така технологія, знову ж таки, ускладнює систему ракети і значно зменшує кількість корисного вантажу, який ми гіпотетично можемо взяти на Марс.

Житло й екосистема для людини на Марсі

Місії на космічних станціях проводяться близько шести місяців, і потрібні були десятки років, щоб створити необхідні умови для космонавтів хоча б на земній орбіті.

Проте з Марсом буде трохи складніше. Остання наукова місія летіла туди 254 дні.

Навіть якщо Big Falcon Rocket (BFR) або Міжпланетний транспортний космічний корабель Ілона Маска все-таки будуть розроблені та зможуть доставити вантаж і людей на Марс менш ніж за 30 днів, – їхніх сил навряд чи вистачить для створення великої інфраструктури.

Житло людей на Марсі повинно бути повністю автономними, справлятися з токсичним пилом і нестійкою атмосферою, підтримуючи життєдіяльність людини без земних ресурсів.

Все це вимагає надзвичайно великої кількості техніки, не кажучи вже про пристрої для дослідження, транспорт і постійні джерела енергії.

Кілька компаній уже пропонують свої концепти таких жител і борються за контракт з NASA, щоб стати частиною можливої ​​марсіанської місії на надважкому кораблі SLS, який зараз у стані розробки

Вирощування продуктів на Марсі

Якщо вчені планують автономне людське поселення на Марсі, то їм потрібно буде постійно добувати їжу і воду.

Проблему води можна буде вирішити за допомогою покладів льоду, а ось з вирощуванням продуктів складніше, адже доведеться мати справу з токсичним пилом та ґрунтом.

Представник NASA Річард Дейвіс каже, що крім очищення та збагачення ґрунту, потрібно створити спеціальний тиск за допомогою CO2 у парникових камерах, оскільки тиску атмосфери Марса буде недостатньо для вирощування продуктів.

Журналістка Меган Ніколс пише, що для створення медикаментів та інших необхідних речовин можна буде використовувати спеціальне штучне листя, яке, споживаючи лише сонячну енергію, може виробляти хімічні реакції.

Навіть якщо всі космічні кораблі будуть побудовані вчасно, потрібні компоненти зібрані і вирішені всі проблеми з автономним проживанням, покоління Ілона Маска має побачити хоча б маленьку дослідницьку місію на Червоній планеті.

Для створення цілих колоній досі існує багато перешкод. Хоча, хто знає, адже в середині минулого століття ми і близько не могли припустити подібні ідеї.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X