Вчені виявили нову форму матерії

11 грудня 2017, 07:04
Американські вчені підтвердили існування речовини екситонія, яка є конденсатом екситонів - пов'язаних один з одним електронів і «дірок»

Вперше цей стан речовини було передбачено майже 50 років тому, пише Futurism.

Екситоній це досить екзотичний конденсат, який проявляє макроскопічні квантові явища, такі як надпровідність або надтекучість. Він складається з екситонів, частинок, які утворені з малоймовірного злиття евакуйованого електрона і дірки, яку він залишає. Діра при цьому поводиться як заряджена частинка.

Відео дня

У своїх експериментах на нелегованих кристалах діселеніда титану дослідники з університету Іллінойсу змогли спостерігати і сам матеріал, і його попередню м'яку плазмонієву фазу, яка доводить існування екситонів. Фаза попередника виникає, коли матеріал наближається до своєї критичної температури.

Вчені відтворили свої результати 5 разів на різних розщеплених кристалах під час тестування, щоб отримати реальні докази. Дослідження проводилося Пітером Аббамонте з університету штату Іллінойс разом з аспірантами Аншул Когаром і Мінді Раком.

"Цей результат має космічне значення. Відтоді, як термін "Ексітон" було введено в 1960 році фізиком-теоретиком Бартом Гальперіним, фізики прагнули продемонструвати його існування. Теоретики сперечаються, чи буде це ізолятор, ідеальний провідник, або надтекуча рідина - з деякими переконливими аргументами з усіх боків. З 1970-х років, багато експериментаторів опублікували докази існування екситона, але їх результати не були остаточним доказом і можуть в рівній мірі були пояснені звичайним структурним фазовим переходом", - наголошуюють автори роботи.

Раніше НВ повідомляло, що дві групи вчених незалежно один від одного, ймовірно, ідентифікували загадкову форму матерії - тетракварк. Автори обох нових робіт провели обчислення стійкості існування частинок, що складаються з чотирьох кварків, в яких два кварки і два антикварки. Такий підхід відрізняється від раніше прогнозованих моделей, де в тетракварку було три кварки і один антикварк.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X