Навіщо я сюди прийшов? Нове дослідження пояснює «ефект дверного отвору» та підказує, як його уникнути

13 березня 2021, 13:13

Ви заходите в кімнату і раптово усвідомлюєте, що не знаєте, навіщо ви тут. Це називається «ефект дверного отвору» — австралійські вчені спробували за допомогою серії експериментів пояснити його та сформулювати, що провокує «підвисання» нашого мозку.

Своє дослідження вони опублікували в журналі BMC Psychology, коротко про нього розповіло видання Science Alert.

Вчені стверджують, що ефект дверного отвору дійсно існує, але виникає він тільки тоді, коли наш мозок чимось зайнятий. Простіше кажучи, на рівному місці вас не заглючить.

Відео дня

Через те, що ефект не може з'явитися за бажанням, вченим довелося вигадувати незвичайні дослідження, щоб спробувати його вивчити. В експерименті взяли участь 74 людини — їх просили пройти через 3D-кімнати у віртуальній реальності, намагаючись запам'ятовувати предмети в приміщеннях — наприклад, жовтий хрест або синій конус.

З цим завданням усі впоралися добре, але це також суперечить попереднім дослідженнями, які стверджували, що ефект дверного отвору викликає банальна зміна обстановки.

Тоді вчені ускладнили завдання — крім переміщення кімнатами і запам'ятовування предметів, люди повинні були вести зворотний відлік. Це дійсно завадило деяким учасникам пройти весь шлях.

«Це говорить нам про те, що перевантаження пам'яті учасників робить їх більш сприйнятливими до ефекту дверного отвору. Іншими словами, ефект дверного отвору виникає тільки в тому випадку, якщо ми когнітивно знаходимося в уразливому стані», — пояснює психолог Олівер Бауманн з Університету Бонда в Австралії, провідний автор дослідження.

Дослідники прийшли до висновку, що забудькуватість викликає не сам факт переходу в іншу кімнату, а різка зміна обстановки укупі з завантаженим мозком, який обробляє зовсім іншу інформацію. Саме тому такий стан часто виникає під час поспіху — мозок зайнятий обробкою великої кількості завдань одночасно і немає нічого дивного в тому, що якась думка губиться.

Для того, щоб зменшити ймовірність виникнення подібних ситуацій, вчені рекомендують завершувати завдання одне за одним, а не намагатися «закривати» всі справи паралельно.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X