У США створили "молекулярну чорну діру"

1 червня 2017, 18:42
Співробітники Національної прискорювальної лабораторії SLAC створили за допомогою лазера "чорну діру" розміром в один атом

Результат, отриманий при використанні найпотужнішого у світі рентгенівського лазера Linac Coherent Light Source здивував навіть самих дослідників, пише Science Alert.

"Ми, звичайно, не чекали нічого такого на основі попередніх дослідів", — заявив один з учасників дослідження, Себастьєн Буте.

Відео дня

Вчені експериментували з окремими атомами ксенону, а також з двома молекулами, йодметаном і йодбензолом, фокусуючи спеціальними дзеркалами пучок світла до діаметру в 100 нм. Інтенсивність випромінювання на цю невелику площу, була порівнянна з усім сонячним світлом, що падає на Землю в один момент.

Ультра-інтенсивні рентгенівські лазерні імпульси, які направили на молекули йодметана призвели до того, що атоми йоду після втрати електронів перетворилися в якусь подобу чорної діри, що затягує в себе електрони із сусідніх атомів вуглецю і водню. Лазер вибивав втягнуті в атом чужі електрони до тих пір, поки повністю не зруйнував всю молекулу.

Замість того, щоб втратити 47 електронів, як у випадку ізольованого атома йоду, йод в молекулі втратив 54 електрона, включаючи ті, що забрав у сусідів. Руйнування такого рівня було несподіваним.

Вчені повторили дослід на ще більшій молекулі йодбензола з подібним результатом.

"Ми вважаємо, що було відкинуто більше 60 електронів, але не змогли виявити всі фрагменти, які розлетілися, коли молекула розпалася, щоб порахувати відсутні електрони. Це один з відкритих питань, які нам слід вивчити", - підкреслив один з авторів роботи, Артем Руденко з університету Канзасу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X