А бактерія не забула. У колоній мікробів знайшли подобу пам’яті

29 квітня 2020, 08:06
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго досліджували бактеріальні біоплівки, і виявили, що мікроби діють подібно до нейронів.

Експерименти біологів показали, що бактерії здатні кодувати пам'ять за допомогою мембранного потенціалу.

"Наша робота вперше показує, що прості бактерії можуть кодувати пам'ять на рівні їх клітинного мембранного потенціалу, що аналогічно процесу пам'яті нейронів в мозку", - сказав молекулярний біолог Гюрол Сюель.

Відео дня

"Ми були здивовані, виявивши, що механізм, за допомогою якого формується пам'ять, схожий між бактеріями і нейронами, оскільки це еволюційні дуже віддалені системи", - додав учений.

Коли нейрони «загоряються» в нашому мозку, іони потрапляють в крихітний проміжок між нервовими клітинами, повідомляючи наступний нейрон, що повідомлення отримано, і змушуючи його продовжувати передавати це повідомлення. Потік іонів виробляє потенціал клітинної мембрани - різницю в електричному заряді між внутрішньою і зовнішньою частиною клітини. Майже всі живі істоти використовують це явище для посилення механізмів клітинної мембрани і для передачі сигналів між різними частинами тіла.

Відомо, що в нейронах це зміна клітинного мембранного потенціалу бере участь в процесі формування пам'яті. Тепер, схоже, щось подібне може бути відкрито в біоплівках.

"Цей мембранний потенціал є фундаментальним властивістю всіх живих клітин, і особливо добре вивчений в нейронах. Бактерії, які піддавалися впливу світла, постійно проявляли інший мембранний потенціал у порівнянні з тими бактеріями, які не піддавалися впливу, тому було ясно, що ці бактерії "запам'ятовували" вплив світла", - пояснив Сюель.

Команда вивчала вид бактерій, який називається Bacillus subtilis або сінна паличка, і дала їм п'ять секунд блакитного світла від лазера. Вчені виявили, що це світло викликає зміна мембранного потенціалу, коли іони постійно виходять з клітини, а потім знову включаються. Цей ефект зберігався кілька годин навіть після припинення впливу.

Додамо, це не перший випадок, коли дослідники знаходять бактерії, які «запам'ятовують» речі. Кілька років тому інша група дослідників виявила, що бактерії мають колективну пам'ять, яка підвищує їх стійкість до стресу при впливі солі.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X