Жертва богам? У Словаччині знайшли рідкісний кинджал бронзової доби

26 січня, 08:34
Від зброї збереглося бронзове лезо (Фото:Trnava Office of Monuments Board of the Slovak Republic)

Від зброї збереглося бронзове лезо (Фото:Trnava Office of Monuments Board of the Slovak Republic)

Відпочиваючи біля річки Ваг, неподалік словацького Глогівця, місцеві жителі натрапили на незвичайний об'єкт. Тільки-но повернувшись додому, вони зрозуміли, що це давня річ, і зайшли до найближчого музею.

Їм вдалося виявити короткий меч або довгий кинджал довжиною майже 26 см та вагою майже 150 г, повідомили у Трнавському управлінні Департаменту пам'ятників.

Його ручка з органічного матеріалу не збереглася. Залишилися лише сліди заклепок. Подібні короткі мечі раніше знаходили у басейні Дунаю від південної Німеччини до провінції Воєводіна у Сербії.

Відео дня

«Вони типові для культури курганів, яка почала домінувати в центрально-європейському регіоні в 16 столітті до нашої ери, тобто в епоху середньої бронзи», — сказав Матуш Сладкок з Трнавського управління Департаменту пам'ятників.

Довгі кинджали епохи ранньої та середньої бронзи часто знаходять у багато заповнених гробницях, в рамках масових знахідок і нерідко в річках. Меч, знайдений у річці Ваг, можливо, впав у воду як дар богам, але він також може бути втраченим предметом, сказав Сладкок.

Він додав, що власник кинджалу міг його втратити, наприклад, переходячи річку вбрід.

Наприкінці ранньої бронзової доби в Центральній Європі стали з'являтися перші металеві мечі, як окремий винахід, який, швидше за все, походить від довгих бронзових кинджалів. Меч із Вага може бути дуже цікавою сполучною ланкою між цими двома типами зброї, зазначив Сладкок.

Меч є четвертою знахідкою з річки Ваг у Трнавському краї з 2002 року, про яку було повідомлено в Управління пам'яток Словацької Республіки.

Раніше НВ писав, що в 2021 році всередині стародавньої гробниці неподалік Севільї дослідники виявили останки кількох людей, а також найдивовижніший артефакт: кинжал, зроблений з кришталю.

Кришталевий кинджал із хитромудрим різьбленням був датований не менше 3000 роком до н. е.

Доісторичні люди в Європі робили більшу частину своїх інструментів із кременю. Інструменти, виготовлені з гірських кристалів (макрокристалічного кварцу), були набагато менш поширені, проте люди розробили техніку їх виготовлення, яка з'явилася в кінці доісторичної епохи в деяких регіонах Європи, таких як південний захід Піренейського півострова в третьому тисячолітті до нашої ери.

Хоча знаряддя з гірського кришталю було складніше виготовляти, а сировини було не так багато, як осадових порід, доісторичні люди, мабуть, дорожили ними через соціальну цінність. Ми і сьогодні захоплюємося їхнім виглядом, і можна уявити, що тисячі років тому вони справляли на людей ще більше враження.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X