Символ або зброя? У гробниці в Шотландії знайшли кам’яні кулі епохи неоліту

9 вересня 2021, 08:09

Дві поліровані кам’яні кулі були виявлені в гробниці епохи неоліту на півострові Треснесс на оркнейському острові Сандей.

Гробниця віком 5500 років швидко руйнується, і археологи працюють, щоб врятувати будь-які артефакти і повністю задокументувати структуру до того, як скеля, на якій вона знаходиться, впаде в море.

Відео дня

Гробниця Треснесса — це один з менш ніж 20 прикладів кам’яної піраміди, побудованої з плит з центральною камерою, яка розділена на відсіки з боків, як стійла для коней. Найпівденніша частина частково зруйнована, але археологи вважають, що це був останній осередок в кінці гробниці.

В епоху бронзи на вершині гробниці епохи неоліту була побудована кругла піраміда з каменів, яка усекла її і позбавила первісної даху. Коли розкопки поновилися в цьому році після переривання через COVID-19 в минулому році, археологи видалили будівництво часів бронзової доби, щоб повністю розкрити неолітичну гробницю, що залишилася.

У першій камері були знайдені поліровані кам’яні кулі. Вони розміром з м’яч для крикету, тонко вирізані і оброблені. Перша в чудовому стані, ідеально сферична і глянсова. Друга тріснула по смузі в піщанику.

На Оркнейських островах було знайдено всього 20 кам’яних куль цього періоду (близько 500 було виявлено в Шотландії в цілому), і лише кілька з них були знайдені археологами в місцях поховань.

Різьблені кам’яні кулі були символами сили і, ймовірно, використовувалися, можливо, разом з булавами, для нанесення тупої травми голови. На одному черепі з гробниці Кууін на Оркнейських островах є сліди такої травми.

Два подібних випадки були також виявлені доктором Дейвом Лоуренсом в кам’яній піраміді Ровігара. Він виявив, що від подібних травм постраждали і чоловіки, і жінки.

За іншими версіями кулі могли використовуватися для ворожіння, в якості допоміжних інструментів при обробки шкіри, для рибальських сіток або для переміщення будівельних блоків.

Раніше НВ писав, що під час досліджень археологічної ділянки на мисі Бродгара (Оркнейські острови) шотландські вчені знайшли відбиток пальця епохи неоліту.

На архіпелазі біля Шотландії виявили шматок глиняного посуду з древнім відбитком, який, як вважають вчені, належить ремісникові.

Для виявлення відбитка, який залишив гончар на вологій глині, використовувався спеціальний процес візуалізації (RTI). Технологія об'єднує кілька знімків об'єкта за допомогою спеціального комп’ютерного програмного забезпечення для створення деталізованої моделі, яку можна висвітлювати з усіх боків і уважно розглядати на екрані.

Археологи сподіваються, що аналіз цього відбитка пальця допоможе дізнатися стать і вік гончара.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X