Вибухова зірка. Вчені з NASA вперше виміряли енергію сонячного спалаху

13 серпня 2019, 13:16

NASA розробило інструмент, який може вимірювати енергію спалахів на Сонці. За допомогою нього вчені вперше дослідили, як ударна хвиля від сонячних штормів поширюється у космічному просторі.

В кінці 2018-го аналітики з Saxo Bank прогнозували, що в 2019-му потужні сонячні спалахи можуть посіяти справжній хаос у сфері телекомунікацій. Тепловий удар, який найбільше позначиться на Західній півкулі Землі може завдати збитків для супутникових систем на $2 трлн.

Відео дня

Раніше спалахи на Сонці та ударні радіаційні хвилі від них не сильно турбували людей, але тепер, коли в літаках над захисним шаром атмосфери кожен день перебувають мільйони людей, а багато систем зв'язку на Землі залежать від супутникових технологій, - подібні сонячні шторми можуть не тільки паралізувати роботу комунікаційних мереж, але і нашкодити здоров'ю авіапасажирів, пілотів та космонавтів.

Проте, досі вчені не могли точно дослідити, як саме ударна хвиля від сонячних спалахів поширюється у космічному просторі, оскільки для цього просто не було відповідних інструментів.

Як пише Science Alert, днями вчені з NASA опублікували дослідження, згідно з яким вони вперше виміряли хвилі від штормів на Сонце за допомогою групи супутників Magnitospheric Multiscale satellites (MMS). Чотири супутника MMS розташовані на відстані всього у 20 км один від одного, тому вони можуть виміряти, як теплові хвилі від сонячних спалахів долають космічний простір.

"Космічний апарат MMS отримав безпрецедентні багатоточкові вимірювання частинок та полів з високою роздільною здатністю під час міжпланетної ударної хвилі" - пишуть автори дослідження.

Повідомляється, що пристрої для плазмового досліджень на борту MMS можуть вимірювати поширення електронів та іонів у космосі зі швидкістю до шести разів на секунду. За допомогою таких інструментів вчені виявили два скупчення іонів, - одне від самої ударної хвилі сонячного спалаху, а друге - від хвилі, яка відштовхнулася від першого скупчення.

Подальші дослідження поширення таких хвиль у космосі допоможуть вченим не тільки дізнатися, як енергія від сонячних спалахів долає простір, але і дозволять визначити, як схожі ударні хвилі виходять з наднових зірок та чорних дір.

Показати ще новини
Радіо НВ
X