У пошуках богів. 7 причин, чому ми досі не знайшли інопланетян

27 листопада 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Хіба може бути так, що на весь Всесвіт з сотнями мільярдів зірок є тільки одна населена планета? Очевидно, що десь ще є розумне життя, питання в тому, чому ми не можемо знайти його

Роздуми про те, чи можемо ми бути єдиними розумними істотами у Всесвіті, обезсмертили ім'я фізика Енріко Фермі (і без того, до слова, видатного вченого) в 1950-х.

Логічна вигадка, відома як парадокс Фермі, говорить, що за мільярди років існування Всесвіту в ньому повинні були розвинутися інопланетні цивілізації, сліди яких ми повинні побачити. Але цього чомусь не відбувається.

Відео дня

Всесвіт дуже старий і великий, міркував Фермі. Кількість зірок у ньому величезна. Кількість планет у них, судячи з усього, теж велика. Якийсь відсоток з них, нехай і невеликий, повинен бути заселеним. Отже, за такий великий проміжок часу на таких великих просторах повинні бути розвинутися цивілізації.

Чому ми не бачимо слідів їх діяльності?

Серед безлічі можливих відповідей на це запитання за довгі півстоліття з моменту появи парадокса Фермі, можна виділити такі сім. Спробуємо проаналізувати кожну з них, в чомусь погоджуючись, а в чомусь не погоджуючись з колегами, які час від часу здійснюють аналогічний аналіз.

Отже, ми не знайшли інопланетян бо ...

Якщо Всесвіт настільки величезна, як ми думаємо, то навряд чи Земля - єдина населена планета
Якщо Всесвіт настільки величезна, як ми думаємо, то навряд чи Земля - єдина населена планета Фото:

1 ... їх просто немає

Відповідно до цієї точки зору, людство - єдиний розумний вид у Всесвітi. Тобто ми ніби обрані.

Прихильники цієї точки зору наводять як аргументи міркування про унікальність Землі і її оточення.

Наприклад, що Сонячна система унікальна, ми ніде більше не бачили таке розташування планет - маленькі ближче до Сонця, гіганти - подалі, завдяки чому їх гравітаційні поля відхиляють комети і астероїди від Землі.

Противники цієї гіпотези заявляють, що тільки в галактиці Чумацький шлях припускається існування 40 млрд планет, порівнянних із Землею за розмірами.

Складно уявити собі, що серед них немає планети, що опинилася в умовах, схожих на земні. За підрахунками вчених, навіть якби всього 0,01% цих планет були схожі на Землю, це означало б, що таких планет в Чумацькому шляху не менше мільйона.

Та й хто сказав, що життя може розвинутися тільки в таких умовах? Може, за інших саме життя просто буде іншим, піде іншим еволюційним шляхом тощо.

2 ... життя, може і є десь, але воно не розумне

Прихильники цієї гіпотези наводять як приклад різні мікроорганізми, які зустрічаються в екстремальних умовах на Землі - в жерлах вулканів, на океанському дні (тобто при колосальних температурах, тиску, відсутності сонячного світла).

Згідно з недавніми відкриттями такі мікроорганізми можуть мешкати в підлідних океанах Європи, супутника Юпітера, і Титана, супутника Сатурна. Однак, хоч як мене радував факт можливого існування життя за межами Землі, це не означає, що це життя розумна або може стати такою в майбутньому.

У тих же мікроорганізмів з дна Тихого океану шансів на це немає. А отже, саме умови на Землі привели до появи розумного життя і - з часом - цивілізації.

У Всесвіті має бути безліч планет зі схожими на земні умовами для виникнення життя
У Всесвіті має бути безліч планет зі схожими на земні умовами для виникнення життя Фото:

3 ... будь-яке розумне життя саморуйнується

Згадайте Карибську кризу, нинішні погрози Північної Кореї тощо, кажуть прихильники цієї точки зору.

Як тільки цивілізація розвивається до моменту отримання зброї, здатної знищити її, вона опиняється за крок від того, щоб зробити це. І рано чи пізно, це станеться.

Отже, наївно шукати розвинених інопланетян в космосі, швидше за все, все цивілізації самі себе руйнують, перш ніж виходять до зірок, стверджують адепти цієї теорії.

Опосередковано на підтримку цієї точки зору виступають Стівен Гокінг та Ілон Маск, що кваплять людство вибиратися за межі Землі поки ми не загинули від власних рук або не виявилися поневолені штучним інтелектом.

На думку астрофізика Девіда Воласа-Веллса, в умовах, коли між зірками такі величезні відстані, а сигналам потрібен настільки великий час для подолання цих відстаней, більшість цивілізацій можуть виникати, розвиватися і зникати, перш ніж вони встигають знаходити одна одну.

4 ... ми погано шукаємо

На цей момент мало не ключовим інструментом пошуку інопланетян є прослуховування радіосигналів.

Але що якщо інопланетяни не спілкуються за їх допомогою? Раптом у них інші види зв'язку? Тоді у нас немає шансів їх почути.

З цієї точки зору показовою видається історія з аномалією в сузір'ї Лебедя. Астрономічні спостереження підказують, що навколо зірки обертається щось дуже велике, періодично знижуючи її світність.

Можливо, це сумнозвісна сфера Дайсона або якийсь інший об'єкт, який свідчить про наявність там високорозвиненої цивілізації. Але радіосигналів звідти ми не отримуємо.

Або це не інопланетяни, або їх цивілізація не продукує радіошумів.

Ми не володіємо достатнім інструментарієм для пошуків інопланетного життя, констатують вчені. Ми ледь навчилися знаходити екзопланети, але поки що не можемо розглянути ознаки життя на них.

5 ... космос великий, ми ще просто шукаємо дуже недавно

Один тільки Чумацький шлях розтягнувся на 100 тис. Світлових років. Можливо, високорозвинених інопланетян просто немає поблизу від нас?

Сигнали, навіть ті, що пов'язані зі світлом, обмежені в швидкості тією ж швидкістю світла.

В такому випадку, засмучуватися немає причин. Ми рано чи пізно почуємо інопланетян. Головне - набратися терпіння.

6 ... ми в ізоляції

Є і така точка зору. Її прихильники вважають, що високорозвинені інопланетяни можуть свідомо уникати контакту з нами. Подібно до того, як ми не контактуємо з деякими відсталими племенами, щоб уберегти їх від культурного і технологічного шоку.

Можливо, розвинені цивілізації намагаються приховувати своє існування від нерозвинених, поки ті не досягнуть досить високого рівня розвитку.

7 ... інопланетяни вже тут

Це улюблена теорія фанатів Секретних матеріалів. Проте, навіть найсерйозніші вчені не можуть повністю скинути її з рахунків.

Можливо, інопланетяни самі давно знайшли нас. Можливо вони давно спостерігають за нами або навіть втручаються в розвиток цивілізації, але приховують свою присутність. Може бути, навіть за допомогою влади, яка бере участь у змові.

Але щодо цього, звичайно, краще розпитувати не на науковців, а Фокса Малдера.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X