Електростанція богів-2. Вчені отримали нові докази аномалії в сузір'ї Лебедя

29 травня 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Найзагадковіша зірка з усіх відомих науці – KIC 8462852 – знову змусила говорити про себе. Вчені отримали нові свідчення того, що щось величезне періодично затьмарює зірку

КОРОТКО:

  • Отримано підтвердження аномалії навколо зірки KIC 8462852
  • Достовірного пояснення аномалії поки що немає
  • Поки що немає доказів того, що аномалія доводить наявність інопланетян
Відео дня

Дослідники також обережні у своїх припущеннях. І як і раніше наполягають на тому, що гіпотеза про діяльність надрозвиненої цивілізації інопланетян повинна розглядатися в останню чергу. Однак, загадка від цього не перестає бути менш інтригуючою.

Щось колосальних розмірів періодично "прикриває" зірку KIC 8462852, що призводить до падіння її світності.

Вперше астрономи відзначили це дивне явище в 2015 році. Тоді ж були висунуті гіпотези, досі що залишаються найпопулярнішими – про те, що навколо зірки обертається рій комет, а також про те, що поруч з нею побудована рукотворна сфера Дайсона, яка використовується для збирання енергії зірки.

Спостереження за KIC 8462852 в 2016 році не призвели до нових результатів, але в травні нинішнього року астрономи знову заговорили про таємниче падіння світності зірки.

Поряд з KIC 8462852 щось є. І це "щось" ставить вчених у глухий кут.

Данные наблюдений свидетельствуют о том, что некий большой объект периодически "затмевает" звезду
Данные наблюдений свидетельствуют о том, что некий большой объект периодически "затмевает" звезду Фото:

Зірка Таббі

Як раніше повідомляло НВ, аномалія неподалік від сузір'я Лебедя була виявлена в 2015 році завдяки зусиллям волонтерів з проекту Planet Hunters. Вони переглянули останні знімки орбітального телескопа Kepler, зроблені в період з 2009 до 2013 року, і зафіксували періодичне падіння світності зірки.

Приблизно раз у 800 днів світність KIC 8462852 знижувалася на 15-20%. "Затемнення" зазвичай тривало кілька тижнів.

Гіпотезу про те, що вся справа в планетах, відкинули одразу. По-перше, у KIC 8462852 немає планет. По-друге, навіть такий гігант як Юпітер, не здатний перекрити Сонце більше, ніж на 1%.

Першою серед вчених на знахідку Planet Hunters звернула увагу Табета Бойджиан з Єльського університету. Вона опублікувала роботу про KIC 8462852, в якій припустила, що таємничу зірку оточує рій комет.

Ця гіпотеза була відразу відкинута в силу того, що хмари і "стада" комет оточують, як правило, молоді зірки, в той час як KIC 8462852 – це досить стара зірка.

Однак, Табета Бойджиан удостоїлася статусу першовідкривача, і з тих пір у наукових колах KIC 8462852 неформально називається "зірка Таббі".

Нові свідчення

Саме Бойджиан знову підняла шум навколо KIC 8462852 у травні нинішнього року. Вона опублікувала у себе в Twitter дані про нові спостереження за світилом, які підтвердили попередні висновки.

Астрофізик Джеффрі Райт з університету Пенсільванії також опублікував результати своїх спостережень, згідно з якими зірка KIC 8462852 раптово втратила 3% яскравості всього за кілька днів.

Некоторые ученые склонны объяснять феномен "затухания" гипотезой о рое комет вокруг KIC 8462852
Некоторые ученые склонны объяснять феномен "затухания" гипотезой о рое комет вокруг KIC 8462852 Фото:

Отже, зірка періодично "затухає", ніби щось гігантське частково прикриває її від спостерігача. Сила "затемнення" і його періодичність відповідають колишнім спостереженнями.

Іншими словами, тепер остаточно зрозуміло, що дослідження минулих років не можна назвати помилковими. Дані підтверджуються – на орбіті навколо KIC 8462852 є щось величезне.

Щось настільки велике, що аналогів йому в Сонячній системі просто не існує, відзначають вчені, про яку б гіпотезу не йшлося.

У Сонячній системі немає ні величезного роя комет, ні гігантських пилових хмар, ні скупчення уламків знищених гравітацією планет, ні тим більше – сфери Дайсона.

Всі перераховані вище гіпотези знову стали темами для обговорення в науковому світі.

Сама Бойджиан не вважає гіпотезу про інопланетян реальною. На її думку, будь там цивілізація, ми могли б засікти радіосигнали. До того ж вона впевнена, що шанси розгледіти якусь "інопланетну мегаструктуру" з такої відстані просто нікчемні.

Райт, який свого часу був першим, хто озвучив гіпотезу про сферу Дайсона, не вважає, що це єдине можливе пояснення. "Інопланетяни завжди повинні бути останньою гіпотезою, яку ми будемо розглядати", - переконаний він.

Сфера Дайсона

Знаменитий англійський фізик Фрімен Дайсон в 1960-х висунув теорію про те, що будь-яка високотехнологічна цивілізація рано чи пізно прийде до думки про те, що найбільш раціональним джерелом енергії є зірки.

Щоб використати їх енергію з максимальною ефективністю високорозвинені інопланетяни неодмінно захочуть оточити світило величезною конструкцією з сонячних панелей, що дозволить в постійному режимі акумулювати величезні енергетичні ресурси з мінімальними витратами.

З тих пір гіпотетичні об'єкти такого роду в науковому світі називають "сферами Дайсона".

Фримен Дайсон является автором гипотезы, которая во многом определила способы поиска инопланетных цивилизаций
Фримен Дайсон является автором гипотезы, которая во многом определила способы поиска инопланетных цивилизаций Фото:

Навіть чисто теоретично, побудувати таку конструкцію може тільки цивілізація, що досягла неймовірних технологічних висот. Той же Дайсон підрахував, що для спорудження сфери, наприклад, навколо Сонця потрібно було б створити штучний об'єкт, що дорівнює масі Юпітера.

Учений також стверджував, що ми зможемо знайти інші цивілізації саме за ознакою наявності таких конструкцій навколо зірок. І пропонував зробити це чи не основним критерієм пошуку позаземного життя.

З цієї точки зору, KIC 8462852 – перший реальний кандидат на роль обителі високорозвинених інопланетян. Іншої зірки, яка б так підходила під опис місця, де існує сфера Дайсона, вчені поки не знаходили.

"Сьогодні всі телескопи, які можуть дивитися на KIC 8462852, дивляться саме на неї", - констатує високий рівень інтересу до феномену Метт Маттерспау з університету Теннессі.

Читайте також - Електростанція богів. Як NASA виявило інопланетян у сузір'ї Лебедя

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X