Сила віри. Канадський вчений доводить, що свідомість не підкоряється законам фізики

15 травня 2018, 20:01

Теоретичний фізик Люсьєн Харді готується провести неймовірний квантовий експеримент, який доведе, що свідомість не підкоряється законам традиційної фізики.

Есперимент буде використовувати широко відоме явище під назвою квантова заплутаність. Він покликаний пролити світло на те, що таке свідомість, і як вона пов’язана з матерією.

Відео дня

Успіх експерименту допоможе пов’язати воєдино квантову фізику з класичною фізикою і тим самим привести до виникнення нової єдиної «теорії всього».

Квантова заплутаність

Мабуть, найбільш інтригуючий феномен квантової фізики — квантова заплутаність. Під цим терміном розуміють явище, за якого квантові стани об'єктів виявляються пов’язаними на відстані за межами будь-яких відомих традиційної фізики форм взаємодії.

Суть квантової заплутаності в тому, що пов’язані між собою частинки впливають одна на одну незалежно від відстані між ними. Вимірювання стану однієї з них впливає на іншу частку.

Це само по собі феноменально.

Альберт Ейнштейн називав квантову заплутаність «моторошною взаємодією на відстані».

За останні десятиліття з’явилося безліч підтверджень того, що квантова заплутаність працює. Зокрема, завдяки тесту Белла. Американський фізик Джон Белл описав в 1964 році експеримент, здатний перевірити квантову заплутаність на практиці.

У двох словах тест Белла виглядає просто. Потрібна пара «заплутаних» між собою частинок. Одна направляється в пункт А, інша — в пункт Б. У кожної з цих локацій стан частинки вимірюється приладом. Налаштування приладу обираються випадковим чином. Завдяки цьому робота приладу в точці А і, відповідно, вплив, яке вимір надає на частку в цій точці, не можуть бути передбачені в точці Б. І навпаки.

І це працює в лабораторних умовах.

Але деякі вчені вважають, що квантова заплутаність — лише верхівка айсберга.

Незважаючи на те, що квантова заплутаність підкоряється законам квантової фізики, можливо, вона є наслідком якихось більш фундаментальних законів природи, про які ми ще не знаємо.

Зокрема, є одна обставина, яка викликає найбільший інтерес. Теоретично, квантова заплутаність «працює» навіть якщо відстань між об'єктами становить світлові роки.

Це означає, що обмін інформацією відбувається зі швидкістю, що перевищує швидкість світла. Ейнштейн стверджував, що це неможливо. Отже, потрібна якась інша теорія, яка може пояснити цей феномен, пояснює оглядач New Scientist Аніл Анантасвамі.

Різні теорії такого роду почали з’являтися ще в минулому столітті, але до сих пір жодна з них не отримала достатнього визнання.

Канадський фізик Люсьєн Харді з Інституту теоретичної фізики Периметр в Онтаріо — один з таких теоретиків. Але його ідея полягає в тому, щоб пов’язати квантову заплутаність з вічним філософським питанням про свідомість і матерію.

Революційний експеримент

Харді вважає, що крім іншого квантова заплутаність може бути частиною закону природи, на якому базується робота людської свідомості.

Харді засновує свою теорію на працях французького філософа і математика Рене Декарта, який в своїх роботах міркував про поєднання матеріальної і духовної субстанцій.

«Розум знаходиться за межами розуміння звичайної фізики і втручається у функціонування матеріального світу», — так Харді формулює ідеї Декарта.

Харді вважає, що квантова заплутаність грає роль механізму, який пов’язує розум і матерію.

Для того, щоб довести цю теорію, Харді має намір здійснити тест Белла, використовуючи в якості «заплутаних» часток не фотони і атоми… а людей.

В експерименті будуть задіяні 100 чоловік, розділених на дві групи. Відстань між лабораторіями, в яких будуть розміщені групи, складе 100 км.

Кожному учаснику експерименту надінуть на голову шолом з пристроєм для сканування активності мозку в реальному часі. Ці пристрої будуть змінювати налаштування сканування в точках А і Б, вловлюючи сигнал від людського мозку. Фактично, це експеримент Белла, але з важливою відмінністю.

Харді має намір провести дуже велику кількість вимірювань в точках А і Б. І потім виокремити ті з них, в ході яких сигнали від сканерів мозку міняли настройки приладів в пунктах А і Б після того, як квантові частинки покидали первісну позицію, але до того, як вони прибували в кінцеву точку і піддавалися вимірюванню.

За логікою Харді, якщо кореляція між цими вимірами не співпадатиме з попередніми експериментами Белла, це буде означати, що вимірювання підпадали під вплив процесів, які не вписуються в стандартну модель сучасної фізики.

«Ми хочемо перевірити можливість того, що, коли люди приймають якесь рішення [про зміну налаштувань], відбудеться взаємодія на квантовому рівні як в есперімент Белла», — пояснює Харді.

«Якщо ми побачимо, що рішення, прийняте людською свідомістю, вносить зміни в зв’язок, заснованиц на квантовій заплутаності, це буде неймовірно, — робить висновок Харді. — Складно уявити собі більш приголомшливий результат експерименту в галузі фізики і дискусії, які можуть за цим послідувати».

На думку оглядача Futurism Будинки Гелеона, такий результат експерименту може означати, то людський розум не є однією з форм матерії, які підпадають під дію законів фізики.

Більш того, експеримент покаже, що розум здатен долати фізику за допомогою «свободи волі», а свідомість безпосередньо впливає на матерію.

«Якщо людська свідомість здатна впливати на матерію за допомогою квантових ефектів, це буде означати, що свідомість має нематеріальну природу», — констатує оглядач New Scientist Аніл Анантасвамі.

Якщо експеримент виявиться успішним, вчені вперше зможуть предметно говорити про зв’язок між свідомістю і матеріальним світом і взагалі про природу свідомості, вважає швейцарський фізики Ніколас Гілсін.

Про це говорить і сам Харді. «Безумовно, експеримент не зможе дати чіткої відповіді на питання про те, що таке свобода волі, але він надасть сильний вплив на дослідження цього питання», — стверджує канадський фізик.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X