Гості з минулого. Китайський телескоп FAST виявив нові швидкі радіосплески
За допомогою найбільшого в світі радіотелескопа вчені виявили три нових швидких радіосплески FRB, джерела яких перебували в інших частинах Всесвіту.
Члени дослідницької команди Національної астрономічної обсерваторії Китайської академії наук виявили три нових FRB, які були помічені сферичним радіотелескопом з п’ятисотметровою апертурою FAST.
Автори статті стверджують, що нововиявлені FRB відбулися мільярди років тому, коли Всесвіт був ще молодий.
Вчені також переконані, що виявлені недавно FRB разом з першим FRB, спійманим FAST у 2020 році, підказують, що кожен день Землі може досягати до 120 тисяч FRB, які можуть бути виявлені.
«Ми невпинно працюємо над обробкою даних і очікуємо нових відкриттів від FAST», — розповів провідний дослідник Ню Ченьхуей.
FAST — це найбільший в світі одноапертурний радіотелескоп. Загальна площа його рефлектора еквівалентна площі 30 футбольних полів. Розташований в природно глибокій і круглій карстовій западині в провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю, радіотелескоп офіційно почав роботу 11 січня 2020 року.
Вчені припускають, що FRB потенційно можуть дати уявлення про широкий спектр астрофізичних проблем. Вони сподіваються, що за допомогою радіотелескопу FAST вони зможуть розкрити таємниче походження FRB.
Швидкі радіосплески, або FRB, — це короткі, інтенсивні спалахи радіохвиль, які приходять далеко з-за меж нашої галактики. Ніхто не знає, що їх викликає, але вони не схожі ні на що з того, що ми спостерігали — і їх унікальність робить їх головною метою для виявлення вченими.
Раніше НВ писав, що в 2019 році вчені описали відразу вісім повторюваних радіосигналів з глибокого космосу, які відомі як швидкі радіосплески (FRB). Сигнали були виявлені радіотелескопом Канадського експерименту з картування інтенсивності водню (CHIME).
CHIME оптимізований для моніторингу дуже широкої смуги неба в більш низькому діапазоні частот, ніж радіотелескопи, такі як ASKAP або обсерваторія Паркс в Австралії, які також виявили FRB.
На початку 2019 року лише один з подібних загадкових сигналів, FRB 121102, з’являвся неодноразово. У січні вчені повідомили про друге повторенні сигналу FRB 180814. Тепер же загальна кількість повторюваних FRB змінилася до 10.
Швидкі радіосплески, безумовно, викликають подив. Вони виявляються як піки в радіоданих, тривалістю всього кілька мілісекунд. Але за цей час вони можуть розряджати більше енергії, ніж 500 мільйонів Сонць. Більшість FRB виявляються тільки один раз і не можуть бути передбачені, тому відстежити їх до їх джерела дуже складно.