Останній сон. Медики змогли записати активність вмираючого мозку

22 лютого, 16:36
Вченим вдалося зняти ЕЕГ (Фото:nevromed.com.ua)

Вченим вдалося зняти ЕЕГ (Фото:nevromed.com.ua)

Медики з Австралії вперше записали електричну активність мозку вмираючої людини та виявили хвилі, пов’язані зі сновидіннями та спогадами.

Дослідження не було спеціально розроблене для вимірювання активності мозку під час смерті – запис було зроблено випадково.

«Все моє життя промайнуло перед моїми очима» — це фраза, яку ми часто чуємо про навколосмертні переживання, і в ній може бути частка правди. Вчені вперше зафіксували активність мозку вмираючої людини, виявивши патерни мозкових хвиль, пов'язані з такими процесами, як сновидіння та спогад.

Відео дня

Дослідники безперервно контролювали мозкові хвилі 87-річного пацієнта з епілепсією, використовуючи ЕЕГ, щоб слідкувати за нападами. Однак під час лікування у хворого раптово стався серцевий напад, і він помер.

Таким чином, дослідникам вдалося записати 15 хвилин активності мозку на момент смерті. Вони зосередилися на 30 секундах по обидва боки, коли серце переставало битися, і виявили підвищену активність типів мозкових хвиль, відомих як гамма-коливання. Вони беруть участь у таких процесах, як сновидіння, медитація та відновлення пам'яті, даючи уявлення про те, що людина може відчувати в останні хвилини свого життя.

"За допомогою генерації коливань, пов'язаних з пошуком пам'яті, мозок може відтворювати останні спогади про важливі життєві події безпосередньо перед смертю, подібних до тих, про які повідомлялося в передсмертних переживаннях", - сказав доктор Аджмал Земмар, провідний автор дослідження.

«Ці результати кидають виклик нашому розумінню того, коли саме закінчується життя, і викликають важливі питання, наприклад, пов'язані з термінами донорства органів», - підкреслив учений.

Команда каже, що спостереження показують, що мозок здатний до скоординованої діяльності навіть після того, як через нього перестане текти кров. Подібні зміни у гамма-хвилях під час смерті раніше були виявлені у щурів, але це перший випадок, коли така активність була виявлена у людей.

Звичайно, до результатів слід ставитись з деякою обережністю, наголосили у команді. Дані отримані тільки з одного дослідження, і навіть це було у пацієнта, чий мозок був пошкоджений і фіксувалися деякі незвичайні активності, пов'язані з епілепсією. Дослідники сподіваються продовжити розслідування за іншими випадках.

"З цього дослідження ми можемо дізнатися наступне: хоча очі наших близьких закриті і вони готові залишити нас, їхній мозок може відтворювати деякі з найприємніших моментів, які вони пережили у своєму житті", - сказав Земмар.

Раніше НВ писав, що вчені Канізійського коледжу в Нью-Йорку в ході нового дослідження знайшли зв'язок між баченнями померлих людей і родичів і смертю людини, що наближається.

В результаті їм вдалося встановити, що останніми днями життя учасники експерименту стикалися з видіннями своїх померлих друзів і родичів, які «відвідували» їх щонайменше раз на день.

Крім того, експеримент показав, що подібні маловивчені бачення повторювалися все частіше в останні години життя людини.

Вчені стверджують, що це може бути пов'язане з підсвідомістю людини, яка вмирає, яка за допомогою видінь легше сприймає власний відхід з життя.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X