Український Стоунхендж. У кургані біля Дніпра знайшли рештки сарматського воїна
У селі Новоолександрівка Дніпропетровської області археологи знайшли могилу сарматського воїна зі списом на місці стародавньої подібної до Стоунхенджу кам’яної споруди — кромлеху.
Про це розповіли вчені Дніпровської археологічної експедиції під час прямої трансляції з розкопок на сторінці в Facebook.
На цю мить продовжуються розкопки центральної частини кромлеху, крім того, щовихідних у Новоолександрівку почали возити екскурсії.
«Зараз ми розкопали центральну частину кромлеху — у нас дуже багато земляної роботи. Поки ми можемо сказати, що там знайшли 64 брили. Він не складався лише з 64 каменів, він був більше, але ось саме ці збереглися», — розповіли учасники розкопок.
«Дуже мало цікавих поховань. Але нам пощастило і в центральній частині кромлеху ми вийшли на сарматське поховання. Воно збереглося, ми вже його розчистили, тобто можна сказати, що і похованню пощастило, бо зовсім поруч у 20 столітті був встановлений знак тріангуляції», — зазначили вчені.
За словами археологів, це представник сарматської культури, яка датується 3 століттям до н.е. — 3 століттям н.е. Воїн лежав головою на північ, поруч з ним знайшли спис, а в ногах, між стопами, було покладено кувшин.
«В цьому похованні ми спостерігаємо невеличку тризну — тобто кістки тварин, які були покладені за черепом покійного», — розповів один з авторів відкриття.
Поховання знаходиться безпосередньо під верхівкою кургану. Рештки відносяться до ранньої залізної доби, що, як зазначили вчені, «трохи розбавляє весь наш комплекс сивої давнини».
Нагадаємо, у 2019 році, досліджуючи невеликий пагорб на Мамай-Горі в Запорізькій області, археологи знайшли поховання скіфа, в якому збереглися зброя і різний інвентар. Як показала експертиза знайдених людських останків, похованим був чоловік у віці 18−20 років.
Судячи зі зброї, разом з якою поховали воїна, він був вершником і майстром як ближнього, так і далекого бою: праворуч від нього знаходилися уламки кістяних псаліїв і застібки для кінської вуздечки, а зліва — залізна бойова сокира, бронзові та кістяні стріли, скіфський короткий меч-акінак з золотими обкладками рукояті, гарди і ковпачком для вістря.
«Цей юнак був не тільки воїном, але і франтом — він любив прикраси. Біля його шиї і голови знайшли намисто зі склопасти, підвіски із зубів благородного оленя, золоту сережку і золоту підвіску з крейдяню вставкою», — розповіли автори відкриття.
Хоча, вчені не виключають, що цей «юнак» міг бути зброєносцем зрілішого воїна, повністю розграбована могила якого розташована поруч. За даними археологів, знайдений скіфський курган на Мамай-Горі датується шостим століттям до нашої ери.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.