Знахідка року. В Запорізькій області розкопали непограбоване поховання скіфського воїна

27 вересня 2019, 11:46
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Археологи, досліджуючи невеликий пагорб на Мамай-горі, знайшли поховання скіфа, в якому збереглися зброя та різний інвентар.

Біля поховання був знайдений меч-акінак із золотими обкладками, повідомляють археологи в своєму блозі.

Спочатку вручну було відкрито траншею шириною 2 м на глибину 1,2 м. Тут було зафіксовано рів з залишками кісток тварин та дрібними уламками амфор — ознаки поминальної тризни, характерної для скіфів та інших стародавніх культур. Надалі було виявлено два скіфських поховання.

Відео дня

В центрі насипу було зафіксовано потужний пропал червоного кольору. Він перекривав і могильні плями двох ям. Судячи з розмірів ям, одне з поховань було центральним, а інше супровідним. Спочатку вчені взялися за дослідження супровідного поховального комплексу і вони отримали абсолютно неочікувані результати.

На дні, випростано на спині, лежав кістяк — як показала антропологічна експертиза — юнака віком 18−20 років. Він був вершником, майстром як ближнього, так і дального бою. Про це свідчить інвентар, що супроводжував його до потойбіччя. Праворуч знаходилися уламки кістяних псаліїв і застібки для кінської вузди.

Зліва — залізна бойова сокира, бронзові та кістяні стріли, а також скіфський короткий меч акінак, із золотими обкладками, листами руків'я, перехрестя та ковпачком для вістря.

«Юнак цей був не тільки воїном, але й франтом — він полюбляв прикраси. В районі шиї та голови знайдено буси зі склопасти, підвіски з зубів благородного оленя, золота сережка та золота підвіска із крейдяною вставкою», — розповідають вчені.

Це поховання знаходилось поруч з іншим, значно більшим за розмірами. Те, на жаль, було пограбовано вщент, скоріш за все ще в давнину. Було знайдено лише одне вістря стріли та уламки кісток. Поховано було людину похилого віку. Не виключно, що супровідне поховання юнака 18−20 років могло належати зброєносцю видатного вождя.

«Окрім унікального інвентарю, цей комплекс має й додаткову наукову цінність, бо поглиблює час зародження скіфського могильника на Мамай-Горі до VI ст. до н.е. Більшість пам’яток тут належить IV-III ст. до н.е.», — розповіли дослідники.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X