Стародавня магія. У Фінляндії знайшли шаманський посох, якому 4400 років

30 червня 2021, 22:04

Дерев’яна палиця в формі змії, віком близько 4400 років, була виявлена у озера на південному заході Фінляндії.

Ця палиця могла використовуватися шаманом з містичною метою, впевнені фінські археологи.

«Я бачив багато незвичайних речей у своїй роботі археологом водно-болотних угідь, але відкриття цієї статуетки позбавило мене мовлення і викликало у мене тремтіння», — сказав археолог Сату Койвісто, науковий співробітник Університету Турку у Фінляндії, який веде розкопки в Ярвенсуо, місці, де був знайдений об'єкт.

Відео дня

Фігура довжиною 53 см і товщиною близько дюйма (2,5 см) була «вирізана з цілісного шматка дерева», відзначили Койвисто і його співавтор Антті Лахелма, археолог з Гельсінського університету в своїй статті

«Фігурка дуже натуралістична і нагадує трав’яну змію (Natrix natrix) або європейську гадюку (Vipera berus) в русі», — пишуть дослідники.

Вчена, яка не брала участі в дослідженні, припустила, що артефакт може являти собою саме гадюку.

«Я б сказала, що гадюка більш правильна версія через форми її голови, коротке тіло і помітний хвіст. Це цікаво, оскільки гадюка грає важливу роль в набагато більш пізніх народних релігіях і магії», — сказала Соня Хукантайвал, дослідник скандинавської фольклористики з Університету Або Академі в Фінляндії.

Дослідники написали, що це могло бути використане як декоративна фігурка або, можливо, посох шамана.

«В якості попередньої гіпотези є розумним помістити артефакт в релігійну сферу», — пишуть дослідники. Згідно з історичними записами, в яких обговорюються дохристиянські вірування, «змії мають символічне значення як в угро-фінській, так і в саамській космології, і вважалося, що шамани можуть перетворюватися на змій».

Однак артефакт з’явився задовго до того, як фіни почали вести письмові записи, і дослідники не можуть бути впевнені, що люди дотримувалися тих же переконань близько 4400 років тому.

«Ця чудова знахідка показує, що люди в епоху неоліту дуже турбувалися про підземний світ, про який ми сьогодні майже не підозрюємо», — сказав Веса-Пекка Херві, керівник відділу археології Університету Оулу в Фінляндії.

Кілька вчених висловили ідею про те, що артефакт може бути підношенням. Той факт, що він був знайдений на заболоченій території біля озера, підтримує ідею про те, що цей дорогоцінний артефакт був підношенням, а не випадково втраченим предметом, сказала Крістііна Маннермаа, професорка кафедри культури Гельсінського університету.

Дослідження на місці і аналіз артефакту тривають. Дослідники намагаються визначити, з якої деревини зроблений артефакт.

Раніше НВ писав, що торф’яні болота на півночі Європи, які ідеально зберігали тіла померлих, змінюються, що руйнує кістки і інші органічні рештки, які зберігалися століттями.

Отримані дані свідчать про те, що один з принципів археології - уникати розкопок і залишати артефакти в землі для довгострокового збереження — потребує перегляду, принаймні, для деяких ділянок боліт.

«Агерод, торф’яне болото на півдні Швеції, в якому зберігаються кістки, роги та інші артефакти мезолитических культур, які процвітали більше 8000 років тому, є хорошим місцем для вимірювання темпів розкладання в торфовищі», — говорить Адам Боецій, археолог в університеті Лунда.

Кістки від розкопок 2019 року було настільки вивітрилися, що деякі втратили більше половини сантиметра від їх зовнішнього шару. Інші місця розкопок, де очікували знайти останки, не дали ніяких кісток, що говорить про те, що вони повністю розклалися. Найкращі кістки з розкопок 2019 року перебували приблизно в тому ж стані, що і найгірші зі збережених кісток 1970-х років.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X