Освоїлися за 10 років. На Мадагаскарі азіатські ропухи почали вбивати змій

18 лютого, 09:25
Азіатська звичайна ропуха на Мадагаскарі (Фото:Fulvio Licata)

Азіатська звичайна ропуха на Мадагаскарі (Фото:Fulvio Licata)

Рідкісні мадагаскарські вужі Шлегеля масово гинуть від отруєння отруйними малазійськими ропухами, які проникли на острів близько десяти років тому.

Деякі популяції втрачають по шість відсотків особин на рік і можуть вимерти лише за кілька років.

Малазійські ропухи ( Duttaphrynus melanostictus) родом з Південної Азії, але були завезені на східний Мадагаскар приблизно в 2010 році, ймовірно, як безквиткові пасажири на кораблі.

Відео дня

З того часу ропухи поширюються від точки прибуття приблизно на 2,5 кілометри на рік, викликаючи у дослідників побоювання, що вони можуть загрожувати місцевій дикій природі Мадагаскару. Є дані про значну смертність змій, які намагалися з'їсти отруйну малазійську ропуху.

Команда герпетологів під керівництвом Анжеліки Кроттіні з Університету Порту досліджувала невеликий лісовий масив Аналабе, розташований на захід від портового міста Туамасін, де вперше з'явилися ці ропухи. Незважаючи на те, що площа Аналабе складає всього сімнадцять гектарів, тут мешкає вісімнадцять аборигенних видів амфібій та шістнадцять аборигенних видів рептилій. Місцеві рептилії ніколи не стикалися з ропухами і не мають імунітету до їхньої отрути.

За оцінками авторів, в середньому щомісяця в Аналабі від отруєння інвазивними амфібіями вмирає більше двох вужів Шлегеля. Це відповідає щомісячній загибелі 5,7 відсотка місцевої популяції. Можливо, реальні втрати навіть вищі, оскільки дослідники могли знайти не всі жертви отруєнь.

«Швидке поширення малазійської ропухи в регіоні Туамасіна припускає, що ця ропуха є загрозою для Мадагаскару», — зазначає автори дослідження.

Раніше НВ писав, що в 2020 році в Імеретинській низовині біля Сочі виявлено новий вид ящірок - Podarcis siculus, які до цього не мешкали в Росії.

Як зазначають біологи, швидше за все, рептилії проникли на Кавказ разом із екзотичними рослинами, які привезли з Італії для озеленення Сочі до Олімпійських ігор 2014 року. Якими наслідками обернеться поява нового виду для місцевої фауни, поки незрозуміло: у найгіршому разі він почне витісняти місцеві види ящірок.

Завдяки людській діяльності живим організмам стало набагато простіше подорожувати планетою та освоювати території за межами природного ареалу. На жаль, поява нових видів у екосистемах, що склалися, нерідко призводить до серйозних проблем.

Показати ще новини
Радіо НВ
X