На озброєння в Чорнобиль? Пластикові відходи можна використовувати для захисту від ядерного випромінювання — дослідження
Вчені створили більш стійку версію бетону, яка захищає від радіації краще, ніж стандартний бетон. Цього вони домоглися, включивши до його складу перероблені пластикові відходи і продукти чорної металургії.
Радіоактивне випромінювання буває чотирьох типів: альфа, бета, гамма і нейтронне. Всі чотири небезпечні для людини, але альфа- та бета-випромінювання легко фільтрувати за допомогою тонких екрануючих шарів. Гамма- і нейтронне випромінювання так просто не заблокувати — для цього потрібні більш складні сполученя матеріалів.
"З огляду на постійно зростаючу кількість пластикових відходів і численні екологічні проблеми, які [вони] створюють, ми хотіли вивчити, чи можна використовувати пластикові відходи для захисту від нейтронного випромінювання", — говорить один з авторів дослідження Сантош Малкапур, інженер з індійського коледжу Басавешвара.
Робота вчених відкриває нові можливості для переробки пластикових відходів, пише The Academic Times. Відпрацьовані полімери в формі подрібненого порошку можуть бути використані в щільних, але легких матеріалах, які можуть ефективно екранувати гамма- і нейтронне випромінювання.
Вже давно для захисту від радіації використовують матеріали, в основі яких складається бетон. Він пропонує ідеальний баланс з точки зору надійності, довговічності, а також можливості апгрейду. Саме в нього вчені і спробували включити відходи пластика, замінивши ними пісок, який зазвичай використовують в суміші. Вони також використовували в оновленому складі побічні продукти важкої промисловості — хвости залізної руди, летючу золу і подрібнений доменний шлак.
Щоб перевірити свій бетон, вони бомбардували його нейтронними і гамма-випромінюванням — як виявилося, нова суміш дійсно не пропускала жодне з цих видів випромінювань. У дослідженні повідомляється про «значне поліпшення нейтронно-екрануючих властивостей» бетону, наповненого пластиком, що знижує пропускання на 15,7-20,5% — в залежності від конкретної формули.
Тепер вчені планують спробувати використовувати пластикові відходи в будівельних матеріалах для поліпшення ізоляції.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.