Природа не очистилася? Британські вчені знайшли радіоактивні елементи в посівах біля Чорнобиля

21 грудня 2020, 15:20

Нові дослідження показали, що посіви, які зійшли недалеко від Чорнобиля, як і раніше забруднені через ядерну аварію 1986 року.

Вчені проаналізували зернові, включаючи пшеницю, і виявили, що концентрації радіоактивних ізотопів перевищують офіційні безпечні межі майже в половині зразків.

Дослідники також вивчили зразки деревини і виявили, що в трьох чвертях концентрація стронцію-90 перевищує українські норми для дров.

Відео дня

Дослідження було проведено дослідницькими лабораторіями Грінпіс Університету Ексетера і Українським інститутом сільськогосподарської радіології.

«Ми зосередилися на стронції-90, оскільки відомо, що наразі він присутній в ґрунті в основному в біооступній формі, а це означає, що він може засвоюватися рослинами», — сказала провідний автор дослідження Ірина Лабунська з дослідницьких лабораторій Університету Ексетера.

«Український державний моніторинг товарів, що містять стронцій-90, закінчився у 2013 році, але наше дослідження ясно показує, що його необхідно продовжувати. Людям необхідно знати про забруднення ґрунту і рослин», — підкреслила автор роботи.

«Ми виявили дуже високий рівень стронцію-90 в деревній золі, але багато людей досі використовують золу від пожеж як добриво», — зазначила Ірина Лабунська.

В ході дослідження було проаналізовано 116 проб зерна, зібраних у 2011−19 роки з полів в 13 населених пунктах Іванківського району України — приблизно в 50 км на південь від електростанції і за межами її «зони відчуження». Зразки деревини — в основному сосни — були зібрані в 12 точках того ж району протягом 2015−19 рр.

Дослідження показало, що 45% проб зерна з північно-східної частини Іванківського району містили стронцій-90 в кількостях, які перевищують допустимі для споживання людиною. Ця ситуація, ймовірно, збережеться як мінімум ще десять років. Проте змодельовані дані показують, що більша частина Іванківського району може виробляти зерно з вмістом стронцію 90 нижче відповідних українських допустимих рівнів.

Що стосується деревини, за оцінками, рівні стронцію-90 можуть перевищувати допустимі рівні для дров в лісових масивах великих територій на північному сході Іванківського району. Деревина з цих територій може до кінця століття, як і раніше містити стронцій-90 на рівнях вище допустимого.

Професор Валерій Кашпаров, директор Українського інституту сільськогосподарської радіології, додав: «Забруднення зерна і деревини, вирощуваних в Іванківському районі, як і раніше викликає серйозну заклопотаність і вимагає подальшого невідкладного розслідування.

Раніше НВ писав, що Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник додали до Світової організації бази охоронюваних територій (WDPA).

«Внесення Чорнобильського заповідника в цю базу — дуже важлива подія не тільки для заповідника, а й всієї України. Адже воно наближає нашу державу до виконання міжнародних зобов’язань, взятих нею у сфері охорони навколишнього середовища», ㅡ йдеться в заяві.

Також в заповіднику відзначили, що багато платформ включають WDPA для надання інтегрованої інформації різноманітним користувачам. Наприклад, підприємствам і урядам в різних секторах, зокрема в гірничодобувній, нафтогазовій та фінансовій галузях. Відтепер WDPA надаватиме інформацію про Чорнобильський заповідник.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X