Відчуйте себе генієм. Техніка сну, яку використовував Сальвадор Далі для натхнення, дійсно працює — дослідження

10 грудня 2021, 07:33
Щоб отримати бажаний результат, ви повинні прокидатися саме тоді, коли ваш сон починає змішуватися з реальністю (Фото:Kinga Cichewicz / Unsplash)

Щоб отримати бажаний результат, ви повинні прокидатися саме тоді, коли ваш сон починає змішуватися з реальністю (Фото:Kinga Cichewicz / Unsplash)

Французька команда вчених з’ясувала, що техніка сну Сальвадора Далі, яку художник використав для творчої наснаги, працює насправді.

Насправді цією технікою користувався не лише відомий художник, а й, наприклад, Томас Едісон — відомий винахідник, який отримав понад 3000 патентів у всьому світі.

Вони використовували гіпнагонію — проміжний стан між сном та дійсністю — щоб стимулювати уяву. Це рання стадія сну, яка триває всього кілька хвилин, перш ніж людина зануриться в глибший сон. Вчені вирішили перевірити, наскільки подібний досвід може стимулювати натхнення.

Відео дня

«У цьому стані ви можете побачити перші шматочки свого сну, проте все одно чутимете, що відбувається в кімнаті», — пояснює Дельфін Удієт, яка керувала дослідженням.

Щоб отримати бажаний результат, ви повинні прокидатися саме тоді, коли ваш сон починає змішуватися з реальністю. Щоб не проґавити цей момент, Далі та Едісон засинали з якимсь предметом у руках. Коли вони починали засинати, рука розтискалася і впускала предмет, видаючи шум, який будив їх. Вважалося, що після цього їхній мозок був налаштований на творчу роботу, завдяки чому вони й стали відомими.

Вчені вирішили перевірити, чи цей метод дійсно працює. Вони набрали групу зі 103 добровольців, які швидко засинали. Дослідники попросили їх уникати різних стимуляторів, а також попросили їх спати трохи менше, ніж зазвичай.

Перед учасниками поставили математичне завдання, у якому ті мали вгадати останню цифру в послідовності, надавши два правила, які дозволяли їм крок за кроком знаходити рішення. Також було одне «приховане» правило, про яке нікому з добровольців не розповіли — остання цифра завжди йшла другою в послідовності. Той, хто помітив би, що цифри збігаються, набагато швидше міг би вирішити весь цикл завдань.

Вчені пояснили це тим, що творчість не обмежується виключно мистецтвом, а малювати вміють далеко не всі. У цьому випадку, творчий підхід полягав саме в тому, що людина знаходила легше розв'язання завдання в обхід озвучених правил.

У першій частині експерименту учасників попросили вирішити 10 завдань. Потім їм дали 20-хвилинну перерву, під час якої вони мали подрімати з чашкою в руці. Коли чашка падала і будила його, учаснику пропонували вирішити ще кілька завдань.

З'ясувалося, що учасники, які перебували у стані гіпнагогії понад 15 секунд, знаходили «приховане» правило у 83% випадків. Серед тих, хто не спав, закономірність виявили лише 30%.

Вчені зазначають, що тут важливо дотримуватись «творчої золотої середини», не засинаючи глибше за стан гіпнагонії. За короткий проміжок часу цей прийом може «суттєво покращити розуміння раніше вивченого завдання». Однак якщо ви провалитеся в більш глибокий сон, весь ефект пропадає.

Дослідники також попросили учасників експерименту розповісти, що вони бачили під час свого «межового» сну. Багато хто розповідав, що бачили різні геометричні фігури та кольори, проте деякі учасники бачили «коня у лікарні» та «людину з пластиковим шоломом на обличчі, яка також брала участь у цьому експерименті».

Нині вчені планують спробувати з'ясувати, як саме ця стадія сну допомагає мозку мислити креативніше, а також з'ясувати, чи можуть люди використовувати цю техніку, не утримуючи жодного предмета в руках.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X