Правда чи міф? Динозаври були великими, повільними і зеленими

4 липня 2016, 20:02
Вчені руйнують міфи про те, що динозаври були повільними зеленими велетнями

На Землі важко знайти нині живих або вже вимерлих тварин, які залишили б настільки ж помітний слід в популярній культурі, як динозаври. Доісторичні мешканці планети дивляться на нас зі сторінок книг, великих і малих екранів і різноманітної сувенірної продукції, на кшталт футболок і чашок. І хоча динозаври постійно знаходяться на слуху, про них досі існує чимало далеких від істини міфів.

Відео дня

1 Міф. Всі динозаври були великими.

Дійсність. Коли ми чуємо слово "динозавр", уява відразу малює зубасту громадину, на тлі якої людина здається комахою. Деякі тварини дійсно мали велетенські розміри. Так, довжина тіла найбільшого динозавра, останки якого були виявлені на початку поточного року, становила понад 37 метрів.

Однак не всі динозаври відрізнялися настільки значними розмірами. Серед них зустрічалися і види не більше сучасних домашніх тварин. Приміром, динозавр Hesperonychus був розміром з кішку, Tianyulong – з кролика, а Parvicursor, який харчувався комахами – і зовсім з перепілку.

Британские ученые утверждают, что динозавры были легче, чем предполагалось
Британские ученые утверждают, что динозавры были легче, чем предполагалось Фото:

Існують теорії, згідно з якими ми серйозно переоцінюємо величини колишніх господарів Землі. Так, наприкінці минулого 10-річчя біологи з Манчестерського університету застосували нову техніку для розрахунку ваги динозаврів. Їх обчислення показали , що такий гігант, як Brachiosaurus важив не 80 тонн, як вважалося раніше, а лише 23.

2 Міф. Динозаври були повільними

Дійсність. Раніше палеонтологи вважали, що динозаври були млявими й повільними. Однак деякі сучасні теорії свідчать, що насправді вони були досить активними тваринами. Професор Роджер Сеймур з Аделаїдського університету в Австралії стверджує, що вони були "навіть більш активними, ніж ссавці".

Однак особливих спринтерів серед них не було. Якщо картину Парк Юрського періоду сприймати надто буквально, то можна припустити, що Tyrannosaurus був здатний розганятися до 48 км/год, а Velociraptor – видавати майже 100 км/год.

Любимые хищники Голливуда были не такими быстрыми, как может показаться / Elliott Brow via Flickr

Любимые хищники Голливуда были не такими быстрыми, как может показаться / Elliott Brow via Flickr Фото:

На ділі улюблені хижаки Голлівуду були не настільки спритними. Швидкість Tyrannosaurus могла становити максимум 30 км/год, а не такий великий Velociraptor міг розганятися приблизно до 60 км/год.

Міф. Всі динозаври були зеленими або коричневими

3 Дійсність. Якщо глянути на картинки, що зображують стародавній світ, населений динозаврами, вони не будуть майоріти фарбами. Домінуватимуть зелений і коричневий кольори. Причому, не тільки в пейзажах, але і в зображеннях самих тварин. Проте стародавній світ був більш барвистим.

В доисторическом мире было куда больше двух красок
В доисторическом мире было куда больше двух красок Фото:

Дослідження викопного пір'я і лусок динозаврів дозволили виявити сліди меланіну – пігменту, який визначає колір волосся людини, пір'я птахів і т. д. Це дозволило істотно розширити палітру кольорів стародавніх тварин, додавши до неї чорний, білий і навіть рудий кольори. Динозаври також могли мати смугасте або плямисте забарвлення.

Показати ще новини
Радіо НВ
X