Глобальне потепління і зомбі. Арктика страждає від незвичайних лісових пожеж
Нові дані моніторингу показують, що так звані «зомбі-пожежі», які тліли під арктичним льодом всю зиму, раптово спалахнули цього літа, коли розтанув сніг і лід над ними.
Таким чином, цей рік став найгіршим для арктичних лісових пожеж за всю історію спостережень, відзначають вчені, хоча моніторинг почався всього 17 років тому.
В результаті пожеж в Арктиці цього літа тільки в першу половину липня було виділено стільки вуглецю, скільки за рік виділяють такі країни як Куба або Туніс.
Згідно данним Служби моніторингу атмосфери Copernicus, організації Європейського Союзу з моніторингу Землі, з початку червня в Арктиці сталося понад 100 пожеж.
«Очевидно, це викликає занепокоєння. Ми дійсно не очікували побачити таку кількість лісових пожеж», — сказав старший науковий співробітник Copernicus Марк Паррінгтон.
Так звані «зомбі-пожежі», які відстежує Copernicus, ймовірно, тліли під льодом і снігом в багатій вуглецем торф’яної арктичній тундрі. Коли лід і сніг тануть, ці гарячі точки можуть запалити нові лісові пожежі в рослинності вище.
Потім пожежі вивільняють з торфу вуглець і метан, парникові гази, які ще більше сприяють потеплінню планети. Але «зомбі-пожежі» — не єдина причина важкого сезону: удари блискавки і поведінка людей також викликають загоряння.
Сезон арктичних пожеж триває з травня по жовтень, а найсильніші пожежі зазвичай трапляються з липня по серпень. Сезон пожеж 2019 року побив рекорди за кількістю пожеж та викиду вуглецю, але пожежі сезону 2020 вже випереджають пожежі 2019 року. За оцінкою Copernicus, з січня по серпень в результаті пожеж було виділено 244 мегатонни вуглецю. Це більше, ніж весь В'єтнам випустив в 2017 році.
За даними Copernicus, пожежі також викликають інші забруднення, які погіршили якість повітря в Європі, Росії і Канаді. Вчені-геологи очікують, що аналогічні умови будуть мати місце в 2021 році і далі.
«Ми знаємо, що температура в Арктиці підвищується швидше, ніж в середньому в світі, і більш теплі / більш сухі умови створять умови для зростання пожеж, коли вони почнуться», — сказав Паррінгтон.
Раніше НВ писав, що температури в Північному Льодовитому океані між Канадою, Росією і Європою піднімаються швидше, ніж могли передбачити кліматичні моделі.
За останні 40 років температура підвищувалася на один градус кожне десятиліття, а в Баренцевому морі та навколо норвезького архіпелагу Шпіцберген — на 1,5 градуса за десятиліття протягом усього періоду, підрахували вчені з Копенгагенського університету.
«Наш аналіз умов Північного Льодовитого океану показує, що ми явно недооцінюємо швидкість підвищення температури в атмосфері, найближчої до рівня моря, що в кінцевому підсумку призвело до того, що морський лід зник швидше, ніж ми очікували», — пояснює Йенс Хессельбьерг Крістенсен, професор в Інституті Нільса Бора (NBI) Копенгагенського університету.
До сих пір кліматичні моделі передбачали, що температура в Арктиці буде підвищуватися повільно і стабільно. Однак аналіз дослідників показує, що ці зміни відбуваються набагато швидше, ніж очікувалося.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.