Помилочка вийшла. Чому вчені хочуть повернути Плутону статус планети

12 вересня 2018, 07:03

Згідно з новим дослідженням, ми помилилися, коли перестали вважати Плутон планетою. Виявляється, вчені могли використовувати неправильні критерії опису космічних об'єктів.

Плутоніанці - саме так називався обманутий народ, який вірив, що вони живуть на планеті, а не на космічному карлику у культовому мультсеріалі "Рік і Морті".

Але, згідно з недавнім дослідженням, стьоб творців одного з улюблених серіалів Ілона Маска може бути недоречним. Так-так, ви не помилилися, - група вчених збирається повернути Плутону статус планети.

Відео дня

Тиждень тому в журналі Icarus була опублікована робота, в якій йдеться про те, що література з класифікації астероїдів активно аналізується вже більше 200 років, і присвоєння статусу планети має проводитися на основі наукових процесів і геофізичних характеристик об'єкта, а не голосувань.

Простіше кажучи, автори статті "Перекласифікація астероїдів від планет до непланет" з Університету Центральної Флориди вважають, що Міжнародний астрономічний союз (МАС) не по праву відібрав звання планети у Плутона в серпні 2006-го.

Тоді МАС визначив, що планета - це космічний об'єкт, що обертається по орбіті навколо зірки, сила гравітації якого настільки сильна, що формує його сферичну форму, а сама планета очищає свою орбіту від інших небесних тіл.

Плутон підходив під всі критерії, крім одного - на його орбіті розташовані безліч інших об'єктів з Поясу Койпера. Саме тому вже як 12 років Плутон вважають найбільшою карликовою планетою Сонячної системи.

Вивчаючи роботи за останні два століття, планетологи з Флориди знайшли лише одну публікацію 1802 року, де застосовувалася вимога очищення орбіти для класифікації планет. Та й це було аргументовано міркуваннями, які пізніше спростовувалися.

"МАС говорить, що фундаментальний об'єкт планетарної науки - планета, повинен бути визначений на основі концепції, яку ніхто не використовує у своїх роботах. Це позбавляє нас однієї з найскладніших і найцікавіших планет у Сонячній системі", - пояснює глава дослідження Філіп Метцгер.

Філіп підтверджує свої слова тим, що Титан і Європа, які вважалися планетами з часів Галілея, зараз вчені за звичкою називають всього лиш супутниками Сатурна і Юпітера відповідно.

Якщо сприймати це буквально, то планет взагалі не існує

Керівник дослідження вважає визначення МАС "недбалим" і каже, що у них є близько 100 прикладів, коли інші планетологи називають космічні тіла планетами, порушуючи прийняту класифікацію, оскільки для них це функціонально зручніше: "Вони не сказали, що мають на увазі під "очищенням своєї орбіти. Якщо сприймати це буквально, то планет взагалі не існує, оскільки жодна з них не очищає свою орбіту".

Класифікація МАС була затверджена у 2006-му для того, щоб вчені могли відрізнити астероїди від планет. Тепер же, автори спростовуючого матеріалу впевнені, що планети потрібно визначати на основі їх внутрішніх властивостей, а не динаміці орбіти, що їй властиво змінюватися.

Натомість пропонується розглядати планети, покладаючись на їх розмір та гравітацію, які повинні бути досить великі, щоб створювати сферичну форму.

У такому випадку, за словами Метцгера, Плутон є планетою, яка має найбільш складну геологію у Сонячній системі після Землі, через свої підземні океани, органічні сполуки і свідоцтва стародавніх озер.

Проте, видання Science Alert повідомляє, що навряд чи опублікована стаття незабаром покладе край багаторічним дебатам з приводу визначення планет.

У минулому році професор астрофізики і науковий оглядач Forbes Ітан Сігель написав, що суть не лише у тому, чи очищає Плутон свою орбіту, а й в тому, де він розташований у Сонячній системі.

Згідно Ітану, найважливішим правилом нерухомих об'єктів в астрономії є їх розташування. Професор каже: "Якщо бути відвертим про нашу Сонячну систему і кількості планет всередині неї, - то є чіткі вісім об'єктів (планет - ред.), що відрізняються від усіх інших".

Нагадаємо, сформований в основному з каменю і льоду, Плутон є одним з найвіддаленіших об'єктів у Сонячній системі, його маса приблизно в 480 разів менше, ніж маси Землі, а діаметр становить ⅔ діаметра Місяця.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X