Скрізь життя. Під льодовиками Гренландії знайшли десятки озер
Нове дослідження збільшило число відомих озер, які ховалися під крижаним покривом Гренландії, в 14 разів, з чотирьох відомих водойм до 60.
Підльодовикові озера є одними з найменш вивчених і найбільш важливих природних об'єктів на Землі. Вчені також значно недооцінили їх поширеність і вплив, пише Science Alert.
«Це дослідження вперше дозволило нам створити картину того, де утворюються озера під крижаним покривом Гренландії. Це важливо для визначення їх впливу на ширшу підльодовикового гідрологічну систему і динаміку крижаного потоку», — говорить провідний автор дослідження, гідролог Джейд Боулінг з Ланкастерського університету.
Крижаний покрив Гренландії має товщину в кілька кілометрів, і до сих пір неясно, що саме відбувається під замерзлої поверхнею. Оскільки світ продовжує нагріватися, замерзлий острів втрачає приблизно 244 млрд тонн льоду в рік, і якщо все це залишити танути, він може підняти рівень моря до 7 метрів.
На думку вчених, на формування підлідних озер Гренландії вплинули три чинники: потужний тиск товщі льоду на літосферу, геотермальне тепло планети і стікання талої води під крижаний щит, викликане глобальним потеплінням.
На відміну від озер Антарктиди, довжина яких може досягати 11 кілометрів, підльодовиковіо озера, які були виявлені в Гренландії, значно менше — від 200 метрів в довжину до майже 6 кілометрів. Вони також в цілому стійкі і поховані під відносно повільно рухливим льодом, та групуються по краю крижаного покриву.
«У центрі крижаного покриву Гренландії крига в значній мірі замерзає до свого дна, причому вода стає все більш поширеною до краю, де швидкості поверхні льоду зазвичай вище, а гідравлічний зв’язок між шарами поверхні більш імовірний», — пишуть автори.
При цьому утворення подібних озер може призвести до того, що ланцюгова реакція в озерах прискорить танення льоду в Гренландії, в тому числі через появу айсбергів, на 400%.
Знання цих нових озер допомагає сформувати набагато більш повне уявлення про те, де знаходиться вода і як вона стікає під крижаний покрив, і зрозуміти, як крижаний покрив буде динамічно реагувати на підвищення температури.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.