Король печер. Біологи виявили під землею в Румунії величезну багатоніжку

21 грудня 2020, 22:11
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У глибинах румунської печери Мовіле, яка була ізольована від світу протягом сотень тисяч років, дослідники виявили унікальний біом і його «короля» — величезну комаху.

Ця печера являє собою одне з найбільш екстремальних місць на планеті. Тут знижений вміст кисню поєднується з високим вмістом метану і вуглекислого газу.

Печера в повіті Констанца за декілька кілометрів від узбережжя Чорного моря утворилася близько 5 мільйонів років тому. Вчені вважають, що щонайменше 500 тисяч років вона повністю ізольована від зовнішнього світу.

Відео дня

Однак життя в Мовіле існує, і вчені показали найбільшу істоту, яку вони там знайшли. Це троглобіонтна (або підземна) сороконіжка, що отримала назву Cryptops speleorex, ця багатоніжка виростає до 52 мм в довжину.

«Описана нами сороконіжка — отруйний хижак, безумовно, найбільший з раніше описаних тварин з цієї печери. Думаючи про його вищий ранг в цій підземній системі, ми вирішили назвати вид Cryptops speleorex, що можна перекласти як «король печери», — кажуть дослідники.

Серед інших істот, які досі знайдені в глибинах Мовіле, — водні скорпіони, п’явки і крихітні павуки. Всі вони залежать від поживних речовин, одержуваних в результаті окислення газів, включаючи метан і сірку, бактеріями.

Це єдина екосистема в світі, яка покладається на цей тип хемосинтезу, але печера незвичайна і в інших аспектах. Пробувши в повній темряві мільйони років, багато істот тут сліпі і зовсім безбарвні.

Деякі види, які мешкають в печері Мовіле, зустрічаються і за її межами, але C. speleorex до них не належить. Міжнародна група вчених використовувала аналіз ДНК, щоб підтвердити, що сороконіжка дійсно була новим видом.

«Наші результати підтвердили наші сумніви і показали, що багатоніжка з Мовіле морфологічно і генетично відрізняється, що дозволяє припустити, що вона еволюціонувала від свого найближчого наземного родича протягом мільйонів років в абсолютно новий таксон, який краще пристосований до життя в нескінченній темряві», — кажуть дослідники.

Раніше НВ писав, що вчені виявили біля західного узбережжя Мексики зубастих китів, які, за їхніми словами, виглядають і звучать не схоже на всіх інших китів на Землі.

Дослідники зібрали генетичні зразки цієї дивної істоти і «дуже впевнені» в тому, що це досі не описаний вид дзьоборилого кита.

«Ми побачили щось нове. Те, чого не очікували в цій області, щось, що не відповідає ні візуально, ні акустично всьому, що відомо про існування», — заявив Джей Барлоу, дослідник морських ссавців, який працював з організацією Sea Shepherd.

«Це просто викликає мурашки по моєму хребту, коли я думаю, що ми могли б зробити те, що більшість людей назвали б воістину неможливим — знайти великого ссавця, який існує на цій землі і абсолютно невідомий науці», — підкреслив дослідник.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X