Несподівано. Лід Антарктиди може плавитися через радіацію

21 листопада 2018, 15:36

Вчені виявили під кригою східної Антарктиди якесь радіоактивне джерело тепла.

Дослідники помітили джерело тепла в радіолокаційних свідченнях літака, який пролітав над регіоном, пише Science Alert.

Радіолокатор проник на глибину 3 км в товщу льоду, виявивши під ним сильне радіоактивне випромінювання. Подальші спостереження показали, що лід у Східній Антарктиді тане від низу до верху. Тепла вода стікає в підлідні озера.

Відео дня

"Процес танення, який ми спостерігаємо, ймовірно, триває вже тисячі або навіть мільйони років, і він безпосередньо не сприяє зміні крижаного покриву. Однак в майбутньому додаткова вода на крижаному покриві може зробити цей регіон більш чутливим до зовнішніх факторів, таких як зміна клімату", - говорить провідний дослідник Том Джордан з Британського антарктичного огляду (BAS).

Група експертів вважає, що радіоактивні мінерали і гаряча вода, яка стікає в озера під льодом, сприяють додатковому розплаву.

Це не єдине знову відкрите джерело тепла в Антарктиді. Дослідження, опубліковане в минулому році, передбачає, що в Західній Антарктиді йдуть якісь підземні процеси і танення льоду відбувається швидше, ніж він може накопичуватися. Причиною може бути джерело вулканічного тепла під Антарктидою, на цей раз під льодовиком Пайн-Айленд.

Вчені не припускають, що ці джерела тепла раптово перетворять Антарктиду в воду протягом декількох років, але вони є додатковими факторами, що дозволяють враховувати танення льодів континенту.

Раніше НВ повідомляло, що вчені з'ясували, що Антарктида стає схожою на Гренландію з її вологим холодним кліматом. Зараз тала вода вже лежить на поверхні внутрішнього льоду Антарктиди. Таке розташування озер талої води призводить до поверхневого плавлення і руйнування шельфових льодовиків.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X