Хто розкидав? Китайський місяцехід виявив на супутнику Землі скляні кульки

23 лютого 2022, 11:31

Китайська місія Yutu-2 зробила ще одне відкриття на зворотньому боку Місяця: камера апарату сфотографувала дві маленькі сфери із напівпрозорого скла.

Такі кульки можуть містити інформацію про історію Місяця, включаючи склад його мантії та ударні події, заявили вчені з Китайської академії наук.

Yutu-2 не вдалося отримати дані про склад цих сфер, але ці природні утворення можуть стати важливими об'єктами досліджень у майбутньому.

Відео дня

Скло не рідкість на Місяці. Матеріал утворюється, коли силікатний матеріал піддається дії високої температури, і обидві ці складові легко доступні на Місяці.

У місячному минулому на супутнику був великий вулканізм, який і призвів до утворення вулканічного скла. Удари дрібніших об'єктів, таких як метеорити, також викликають сильне тепло, що призводить до утворення скла. За словами групи вчених на чолі з планетарним геологом Чжіюном Сяо з Університету Сунь Ятсена та Китайської академії наук, саме останнє може стояти за кульками, які побачив Yutu-2.

Однак важко сказати напевно, тому що більша частина скла, знайденого на Місяці на сьогодні, виглядає інакше, ніж кульки, які виявив Yutu-2. Там багато кульок, але вони, як правило, менше міліметра у розмірі.

Тут, на Землі, крихітні скляні кульки утворюються під час удару, виділяючого таке сильне тепло, що камінь плавиться та розпорошується у повітрі. Розплавлений матеріал твердне і падає у вигляді крихітних скляних кульок.

Сфери Yutu-2 набагато більші, від 15 до 25 мм у діаметрі. Це не робить їх унікальними: скляні кулі діаметром до 40 міліметрів витягли з ближнього боку Місяця під час місії «Аполлон-16». Вони були простежені до найближчого кратера і, як вважають, також є ударними кульками.

Але між цими двома відкриттями є різниця. Як пояснюють Сяо та його колеги, сфери на дальній стороні здаються напівпрозорими та мають скляний блиск. На додаток до двох, які здаються напівпрозорими, вони виявили ще чотири кульки, які мають аналогічний блиск, але їхня напівпрозорість не може бути підтверджена.

Ці кульки були виявлені поруч зі свіжими ударними кратерами, що може вказувати на те, що вони утворилися під час ударів місячних метеоритів, хоча можливо, що вони були присутні, були поховані під поверхнею і були просто підняті на поверхню ударами.

Проте, команда вважає, що найімовірнішим поясненням є те, що вони утворилися з вулканічного скла, яке називається анортозитом, яке знову розплавилося під час удару, перетворившись на напівпрозорі круглі кульки.

«В сукупності своєрідна морфологія, геометрія та локальний контекст скляних кульок узгоджуються з тим, що вони є анортозитним ударним склом», — пишуть дослідники у своїй статті.

Це може зробити об'єкти місячним еквівалентом земних утворень, званих тектитами - скляними об'єктами розміром з гальку, які утворюються, коли земний матеріал плавиться, розпорошується в повітрі, твердне і формується в кулю, коли вона падає вниз.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Раніше НВ писав, що Індія планує здійснити другу спробу висадки на Місяць за допомогою своєї місії Chandrayaan 3 запуск якої намічений на серпень.

Це буде друга спроба інженерів з Індії здійснити роботизовану посадку на Місяць.

Індійську місячну посадкову станцію «Чандраян-3» буде запущено в серпні 2022 року. Про це оголосив міністр науки та технологій Індії Джітендра Сінгх. Для запуску буде використана найбільша ракета GSLV Mk 3, що є в країні.

Попередню місячну дослідницьку місію Індії було запущено 2,5 роки тому. 6 вересня 2019 року автоматична посадкова станція «Вікрам» місії «Чандраян-2» зазнала аварії під час посадки на Місяць.

Показати ще новини
Радіо NV
X