Десятки тисяч років. У Канаді знайшли мумію древньої вовчиці

22 грудня 2020, 08:05

Мумія молодої самки вовка, яка залишалася замкненою у вічній мерзлоті протягом 57 000 років, розкрила деякі зі своїх таємниць.

Муміфікований сірий вовк (Canis lupus) був виявлений золотошукачем під час розкопок вічної мерзлоти в канадському Юконі.

«Вона — найповніший зразок вовка, який коли-небудь був знайдений в льодовиковий період. Всі її м’які тканини, її волосся, її шкіра, навіть її маленький носик все ще там. Це дійсно рідкість», — сказала провідна авторка Джулі Мічен, доцент анатомії Університету Де-Мойн у Айові.

Відео дня

Кілька типів аналізів, включаючи радіовуглецеве датування, відбір зразків ДНК і вимірювання рівнів різних ізотопів кисню, підтвердили, коли цуценя померло. Зокрема, рентгенівські знімки скелета і зубів також показали, що вовчиці, яку назвали Жур, було всього 7 тижнів, коли вона зустріла свою передчасну смерть.

Крім того, що мумія Жур була найповнішим з будь-коли виявлених вовків льодовикового періоду, вона також була особливо важлива для дослідників, тому що її виявили в Північній Америці.

«Ці типи зразків можуть бути досить поширені в Сибіру, але до них набагато важче дістатися», — сказала Мічен.

Отже, до останків було набагато простіше отримати доступ і вивчити, а також вони надали рідкісну можливість побачити, звідки пішли північноамериканські вовки.

Мічен і його колеги реконструювали мітохондріальний геном Жур — геном, виявлений в енергетичних структурах клітин, які називаються мітохондріями, які передаються по материнській лінії, — виявивши схожість як з Берінгійськими вовками, вимерлою групою, яка жила в стародавньому Юконі і на Алясці, так і з російськими сірими вовками.

Наявність такого неушкодженого примірника для вивчення також дала дослідникам можливість подивитися, що їли вовки льодовикового періоду.

«Коли я подивилася на рентгенівські знімки і побачила її кишківник, це викликало у мене легке хвилювання. Я ніколи раніше не бачила кишківника віком 57 000 років», — сказала Мічен.

Хоча, зрештою, аналіз кісток, а не вмісту її шлунка, дозволив команді відновити дієту Жур.

За своє коротке життя Жур харчувалася переважно рибою, як-от чавича, яка тепер нереститься в річці Клондайк на Алясці. Це не рідкість і для сучасних вовків.

Одна з найбільших загадок довкола Жур, — це те, як вона була муміфікована і чому вона залишилася одна. Дослідники припускають, що вона була вбита, коли її лігво звалилося на неї. Це могло б пояснити, чому рештки так добре збереглися, оскільки вони були миттєво поховані в холодному, сухому та герметичному середовищі.

Але якщо вона дійсно померла саме так, виникає питання — а де ж решта членів її сім'ї? З огляду на її вік, малоймовірно, що вона коли-небудь була б в барлозі без матері чи братів і сестер.

«Можливо, мама, брати і сестри перебували за межами лігва, коли воно впало, і Жур залишилася одна всередині лігва», — сказала Мічен.

Раніше НВ писав, що у вічній мерзлоті біля річки Індигірка, на північний схід від Якутська, вчені знайшли мумію цуценяти, яке може виявитися найдавнішою собакою в світі.

Цікаво, що вчені після всіх досліджень досі не впевнені, чи є тварина собакою або вовком.

Тіло цуценяти, густе волосся, морда і навіть вуса і вії були збережені вічною мерзлотою. Дослідники дійшли висновку, що собаці було менш ніж два місяці, коли вона померла, але причина смерті поки не встановлена.

Майже ідеально збереженим останкам 18 000 років, і, можливо, вони є «найстарішою підтвердженою собакою» в історії. Однак, вивчивши його, вчені не впевнені, чи є ця істота собакою або вовком — можливо, тому що вона жила в ті часи, коли собаки вперше були одомашнені.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X