Поховали у скелях. На Кавказі виявили мумію жінки часів раннього середньовіччя

28 січня, 13:43
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Мумію знайшли після обвалу грота (Фото:Онгар Чагаров та ін)

Мумію знайшли після обвалу грота (Фото:Онгар Чагаров та ін)

Археологи виявили у скельному могильнику Джалан-Кол-I, розташованому в Карачаєво-Черкесії, муміфіковані останки людини.

Вчені змогли з'ясувати, що це була мумія жінки, яка померла у віці 40-50 років.

За допомогою комп'ютерної томографії вчені встановили, що жодних характерних слідів бальзамування на мумії немає. За їхніми розрахунками, за життя зріст жінки становило приблизно 158–166 сантиметрів. Щільність кісткової тканини дозволила дослідникам припустити, що вона страждала від остеопорозу.

Відео дня

Вчені дійшли висновку, що спочатку жінку поховали в положенні лежачи на спині. Але через деякий час, коли м'які тканини вже втратили еластичність, тіло померлої перемістили та залишили у напівсидячій позі. Схоже, це зробили грабіжники невдовзі після похорону, коли забирали цінні речі. У цьому стані рештки жінки були аж до обвалу даху грота.

У ранньому Середньовіччі в районах Північного Кавказу був поширений особливий тип пам'яток — скельні могильники, що зустрічаються як у передгірній зоні, так і в гірських ущелинах.

У 2018 році археологи виявили у Карачаївському районі Карачаєво-Черкеської Республіки скельний могильник Джалан-Кол-І. Він являє собою вертикальну пісковикову скелю довжиною приблизно 200 метрів, в середній частині якої розташований скельний навіс. Під ним були кам'яні гробниці, розмір яких становив близько 1—1,5 - 2—2,5 метра. Однак частина даху навісу впала, внаслідок чого шматок скелі об'ємом близько 15–20 кубічних метрів зруйнував поховання.

Археологи зазначили, що могильник знаходиться у важкодоступній місцевості, але, незважаючи на це, його неодноразово грабували. Крім людських останків, вчені виявили тут поясні бронзові накладки, фрагменти кераміки, дерев'яний гребінь, перламутрову нашивку, скляну намистину та бронзове скроневе кільце.

В одному з таких зруйнованих поховань археологи нещодавно знайшли муміфіковані останки людини, які збереглися разом із рештками дерев'яних колод, берести та одягу. Місцеві жителі, які бачили цей пам'ятник до руйнування, повідомили вченим, що людей поховали в дерев'яних колодах, причому один з них знаходився в сидячій позі.

Археологи відзначили, що мумія збереглася лише частково — верхня половина тіла була зруйнована стелею гроту. Проте нижні кінцівки збереглися досить добре, наприклад, права нога дійшла до нас правильному анатомічному зчленуванні з тазом.

Раніше НВ писав, що міжнародна команда вчених зуміла відтворити вигляд Шеп-ен-Ісіди - жінки, яка жила в Стародавньому Єгипті у VII столітті до нашої ери.

Витративши кілька місяців на проект, автори роботи успішно відтворили їй обличчя за допомогою криміналістичних технологій.

Поряд з історичними документами та дослідницькими даними команда FAPAB мала набір комп'ютерних топографічних сканів, доступних у бібліотеці, та морфологічні дані, на які можна покластися при реконструкції обличчя.

До участі в проекті було залучено бразильського експерта Сісеро Мораєса, який є 3D-дизайнером і відомий у цій галузі завдяки своїм реконструкціям осіб історичних особистостей. Були змодельовані лицьові м'язи, а також жирові відкладення, а шкіра була додана відповідно до попередньо визначеної товщини м'яких тканин у певних анатомічних точках.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X