Медицина старовини. Сканування стародавньої мумії виявило пов’язки та рани

17 січня, 22:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Фото мумії та сліди ран на її нозі (Фото:Panzer та ін. al / International Journal of Paleopathology)

Фото мумії та сліди ран на її нозі (Фото:Panzer та ін. al / International Journal of Paleopathology)

Міжнародна група археологів з Німеччини, Італії та США провела комп’ютерну томографію всього тіла мумії дитини, яка жила в Єгипті 2000 років тому.

Отримані зображення показали наявність заповненої гноєм та перев'язаної рани на правій гомілці, що вказує на те, що маленька дівчинка померла від якоїсь інфекції.

Автори назвали своє дослідження "першим, у якому були описані радіологічно візуалізовані структури, що відповідають засохлому гною в давньоєгипетських муміях». Це дослідження також, мабуть, є першим, в якому фізично демонструється оригінальний давньоєгипетський одяг.

Відео дня

«Це дає нам уявлення про те, як вони лікували такі інфекції чи абсцеси протягом свого життя. Це було дійсно захоплююче, тому що ми цього не очікували. Це ніколи раніше не описувалося», - сказав Альберт Цинк, учасник дослідження, який очолює Інститут вивчення мумій у Больцано.

Мумія дівчинки була однією з восьми, витягнутих з гробниці Аліни, яка була розкрита в 1892 німецьким археологом Ріхардом фон Кауфманом в оазі Файюм на південний захід від Каїра. Гробниця була названа на честь однієї з її мешканок, жінки, яка згадується у написі на гробниці. Її мумію було поховано поруч із муміями двох дівчаток, які вважалися її дочками. Маленька дівчинка з раною була однією з них.

Через деяку неточність у написі точно датувати мумії було неможливо. Але підказки, знайдені у тексті та у гробниці, вказують на те, що люди в братській могилі жили під час римського періоду Єгипту, у першому чи другому столітті нашої ери. Ці люди, ймовірно, померли окремо і, ймовірно, були муміфіковані та поховані в різний час, але, можливо, всі належали до однієї родини.

Тексти папірусів, що збереглися, показують, що практикуючі давньоєгипетську медицину не обов'язково розуміли специфіку того, що викликало інфекцію і хворобу. Але шляхом спроб і помилок і спостережень вони накопичили багато знань про те, як лікувати різні хвороби та травми.

Пов'язки, які використовувалися для захисту ран дитини, були ідентифіковані, коли археологи проводили звичайне комп'ютерне сканування тіла. В ідеалі Цинк хотів би мати можливість ретельніше вивчити рани молодої дівчини, частково щоб дізнатися більше про процедури лікування, які використовували єгиптяни.

«Цілком ймовірно, що вони застосовували якісь особливі трави або мазі для лікування запалення», — припустив Цинк. «Якби пов'язку наклали їй на ногу перед смертю, це було б зроблено у поєднанні з цим типом лікування, який був би розроблений для протидії інфекції».

Очевидно, те, що вбило дівчинку, було досить серйозним, щоб лікування, яке вона отримала, було недостатнім для порятунку її життя. Основною метою більш ретельного вивчення рани буде виявлення хвороби, травми чи стану, що спричинили, зрештою, її смерть.

Через шкоду, яку це може завдати, повністю розгорнути мумію, щоб дістатися рани, неможливо. В якості альтернативи Цинк сподівається використовувати біопсійну голку для взяття зразка з рани, оскільки ця процедура не вимагатиме жодного втручання, крім введення та вилучення голки.

Археологи та єгиптологи ніколи раніше не бачили таких пов'язок на жодній мумії, і це вимагає пояснення. Можливо, що на інших муміях були такі пов'язки на ранах. Але через те, що лляна тканина так сильно нагадувала обгортки мумій, лляні пов'язки могли бути пропущені або помилково ідентифіковані при дослідженні.

Інша можливість полягає в тому, що бинти зазвичай не зберігалися в процесі муміфікації, що робить це відкриття аномалією, яка навряд чи повторюватиметься дуже часто.

Також могло статися так, що бальзамувальники насправді наклали пов'язку, хоча дівчинка вже померла, і це мало практичну мету. Це могло бути зроблено на прохання батьків, які розраховували, що її життя продовжиться у царстві мертвих.

"Можливо, вони намагалися якимось чином продовжити процес лікування для потойбіччя", - припустив Цинк, говорячи про їх дослідження дитячої мумії.

Раніше НВ писав, щов Єгипті спільна єгипетсько-домініканська археологічна місія виявила 16 скельних гробниць, в одній з яких була мумія з амулетом у вигляді золотого язика.

Бальзамувальники, можливо, помістили золотий язикв мумію, щоб померлий міг говорити в потойбіччі, йдеться в заяві міністерства старожитностей Єгипту.

Наприклад, якщо мумія зіткнеться з Осірісом, богом підземного світу, у потойбіччі, у неї має бути можливість говорити з богом, йдеться в заяві. Однак неясно, чи був у мумії дефект мови за життя. Також незрозуміло, чому язик було зроблено саме із золота.

Дослідники також знайшли кілька статуй, що зображають людей, похованих тут; статуї настільки добре збереглися, що все ще можна розглянути зачіски та головні убори людей.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X