Все одно нагодують. Мозок домашніх котів зменшився за тисячі років життя з людиною

27 січня, 09:11
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Мозок кішок зменшився у розмірах внаслідок одомашнення (Фото:pixahive.com)

Мозок кішок зменшився у розмірах внаслідок одомашнення (Фото:pixahive.com)

За час, який минув з того моменту, як кішки були одомашнені за останні 10 000 років або близько того, їхній мозок значно зменшився у розмірах.

Це відкриття може призвести до нового розуміння того, як тварини адаптуються, коли вони починають утримуватися людьми, вважають дослідники з університету Відня.

Дослідники порівняли розмір черепа (показник розміру мозку) у домашніх кішок (Felis catus) та диких кішок з Європи та Африки, які генетично підтверджені як предкові види, від яких повільно еволюціонували домашні кішки.

Відео дня

Команда також вивчила гібриди диких і домашніх кішок і виявила, що розміри їх мозку знаходяться між вимірами для двох інших груп — ще одна вказівка на те, що саме одомашнення призвело до змін.

«Наші дані показують, що домашні кішки дійсно мають менший об'єм черепа (що має на увазі менший мозок) у порівнянні як з європейськими дикими кішками (Felis silvestris), так і з дикими предками домашніх кішок, африканськими дикими кішками (Felis lybica), що підтверджує більше ранні результати», - зазначили автори роботи.

Дослідники висунули ідею про те, що природний відбір на приручення при одомашнюванні призводить до вироблення меншої кількості клітин нервового гребеня у тварин (пов'язаних зі збудливістю та страхом). Це, у свою чергу, може призвести до змін реакції на стрес, розмір мозку і загальної морфології тіла.

Хоча висновки дослідження не є абсолютно новими, у деяких випадках вони оновлюють дослідження, яким вже кілька десятиліть, даючи вченим, які працюють над теоріями одомашнення, деякі свіжі дані для інтерпретації.

"Порівняння розміру мозку часто засновані на старій, недоступній літературі, а в деяких випадках проводилися порівняння між домашніми тваринами і дикими видами, які більше не вважаються істинними видами-предками домашніх видів, що розглядаються", - пишуть дослідники.

Одним із припущень, з яким не згодні автори дослідження, є твердження, що кішки нині лише «напіводомашнені» порівняно, скажімо, із собаками.

Це дослідження вказує на те, що кішки довели свою корисність у минулому, на фермах і на кораблях, і що їхній зв'язок з людьми полягає не тільки в тому, щоб отримувати їжу від людини. Дослідники кажуть, що домашніх кішок, як і раніше, вибирають як домашніх вихованців, ґрунтуючись на їхньому темпераменті.

Раніше НВ писав, що наприкінці 2021 року в Лондоні розкрили справу «Кройдонського вбивці кішок». Нове дослідження Королівського ветеринарного коледжу (RVC) пояснило появу понівечених трупів кішок, які знаходили в Лондоні в період з 2014 до 2018 року.

Дослідження, опубліковане в журналі «Ветеринарна патологія», підтверджує висновок лондонської поліції про те, що до заподіяння каліцтв котам люди не причетні.

Після того, як близько 400 трупів кішок було знайдено у різних місцях Лондона протягом чотирьох років у ЗМІ з'явилися припущення, що «вбивця кішок» міг бути на волі у Південному Великому Лондоні, в межах траси M25, а потім і у всій Англії. Дехто побоювався, що ймовірний вбивця може стати загрозою безпеці людини.

Ретельно оглянувши трупи, вчені змогли встановити, що модель завдання каліцтв обстежених кішок була схожа на модель лисиці на ягнятах. Для деяких трупів були також визначені інші ймовірні причини смерті, починаючи від дорожньо-транспортних пригод і закінчуючи печінковою недостатністю та ковтанням антифризу.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X