Скрізь життя. Вчені вперше виявили молекулу кисню в іншій галактиці

24 лютого 2020, 22:04
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Молекулярний кисень є ключовим компонентом повітря, яким дихають люди, але тепер астрономи виявили його на відстані півмільярда світлових років.

Це відкриття має велике значення для розуміння вирішальної ролі кисню в еволюції планет, зірок, галактик і життя взагалі, запевняють астрономи.

Кисень є третім найбільш поширеним елементом у Всесвіті після водню і гелію і є одним з ключових компонентів для життя тут, на Землі. Молекулярний кисень є найбільш поширеною формою елемента на Землі і складається з двох атомів кисню з позначенням O2.

Відео дня

Проте, не дивлячись на повсюдне поширення атомів кисню і його значення для населеності, вчені десятиліттями боролися за виявлення саме молекулярного варіанту цієї речовини в далекому космосі.

Тепер команда під керівництвом Цзюньчжі Вана, астронома Шанхайської астрономічної обсерваторії, повідомляє про відкриття молекулярного кисню в галактиці Маркаріан -231, розташованої в 561 млн світлових років від Чумацького шляху.

Дослідники змогли виявити молекулу O2 за допомогою наземних радіообсерваторій.

«Глибокі спостереження» з 30-метрового телескопа IRAM в Іспанії і інтерферометра NOEMA у Франції вперше виявили емісію молекулярного кисню «у зовнішній галактиці», — відзначили Ван і його співавтори.

Дослідники виявили дійсну присутність в Маркаріан-231 спектральних міток кисню. Відомо, що потужне випромінювання кисню знаходиться приблизно в 32 615 світлових роках від центру галактики і відбувається в результаті взаємодії між активним молекулярним потоком і хмарами зовнішнього диска.

Додамо, протягом останніх 20 років супутники успішно виявили молекулярний кисень в хмарі Ро Офіучі і туманності Оріона, які знаходяться відповідно в 350 і 1344 світлових роках від Землі.

Вимірювання групи також показали, що вміст кисню в Маркаріан-231 було приблизно в 100 разів вище, ніж у вже згаданій вище туманності Оріона, що говорить про те, що галактика могла піддатися набагато більш інтенсивному варіанту того ж самого процесу розщеплення молекул.

Дослідники припускають, що наступне покоління радіообсерваторій, таких як дуже велика матриця наступного покоління (ngVLA), може прискорити нове виявлення позагалактичного кисню.


poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X