Нова квантова заплутаність. Як фізики зазирнули у серце атома за допомогою унікального експерименту

Квантова заплутаність (Фото:Brookhaven National Laboratory)
Американські вчені використали колайдер важких іонів для аналізу точного розташування протонів та нейтронів у атомних ядрах золота. В основі експерименту лежав незвичний квантовий ефект.
Звичні нам закони фізики перестають працювати лише на рівні елементарних частинок, в основі взаємодії яких лежать ключові принципи квантової механіки.
Один із них — квантова заплутаність. Так називають явище в теоретичній фізиці, що описує взаємозалежність квантових станів часток на будь-яких відстанях.
Простіше кажучи, частки у стані квантової заплутаності формують єдине ціле та впливають одна на одну незалежно від відстані між ними. Це явище лежить в основі квантових обчислень та уявного експерименту з котом Шредінгера.
Проте, вчені лише досліджують природу «заплутаності» та намагаються зрозуміти, в яких умовах цей ефект проявляється найкраще.
Нещодавно фізики з Брукхейвенської національної лабораторії Міністерства енергетики США опублікували результати дослідження із хитромудрою назвою «Томографія ультрарелятивістських ядер з поляризованими фотонглюонними зіткненнями».
Автори експерименту змогли зазирнути всередину атомних ядер більш докладно, ніж будь-коли, завдяки новому виду квантової заплутаності.